19. yüzyıl geç romantik dönem flüt literatürü öncülerinden yorumcu ve besteci Carl Reinecke'nin flüt eserlerinden“undine”flüt ve piyano sonatı op.167 ve Ballade op.288 üzerine incelemeler
A study of the flute and piano sonata“undine,”op. 167, and the Ballade, op. 288, by Carl Reinecke, a pioneer of 19th-century late romantic flute literature and one of its leading performers and composers
  1. Tez No: 1020355
  2. Yazar: İLAYDA KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURÇİN BARUT DİKİCİGİLLER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
Özet
19. yüzyıl geç romantik dönem, flüt repertuvarının diğer dönemlere kıyasla daha sınırlı geliştiği bir süreçtir. Dönem boyunca flütün teknik ve akustik özelliklerini geliştirmeye yönelik çalışmalar sonucunda Boehm sistemi yaygınlaşmış, modern flütün yapısal özellikleri büyük ölçüde şekillenmiş ve flüt repertuvarında önemli bir gelişim yaşanmıştır. Bu süreçte Carl Reinecke, flüt için bestelediği eserlerle geç romantik dönemin önde gelen flüt bestecilerinden biri olmuştur. Bu araştırmada, 19. yüzyılda flütün gelişim süreci ile dönemin flüt repertuvarı tarihsel bir çerçevede ele alınmış, Carl Reinecke'nin yaşamı, müzikal kişiliği ve flüt müziğine katkıları incelenmiştir. Çalışmanın odağını oluşturan Undine Flüt ve Piyano Sonatı Op.167 ile Ballade Op.288, biçimsel özellikleri, armonik yapıları ve müzikal anlatımları bakımından ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca eserlerde karşılaşılan teknik ve müzikal güçlükler belirlenmiş, yorumlamaya ilişkin öneriler geliştirilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi ve icraya dayalı araştırma yaklaşımı doğrultusunda yürütülmüştür. Elde edilen bulgular doğrultusunda, Reinecke'nin flüt eserlerinin geç romantik dönem estetik anlayışını yansıtan önemli örnekler olduğu ve günümüz flüt repertuvarındaki yerini koruduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın, Carl Reinecke'nin flüt eserlerine ilişkin Türkçe literatüre katkı sağlaması, eserlerin analiz ve yorumlanmasına yönelik kaynak oluşturması ve gelecekte yapılacak akademik çalışmalar ile flüt icracılarına yol göstermesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The late nineteenth-century Romantic period was a time in which the flute repertoire developed more slowly than that of other musical periods. During this period, efforts to improve the technical and acoustic features of the flute led to the widespread adoption of the Boehm system, the establishment of the modern flute, and a significant expansion of the flute repertoire. In this context, Carl Reinecke became one of the leading composers of the late Romantic flute repertoire through his compositions for the instrument. This study examines the historical development of the flute in the nineteenth century together with Carl Reinecke's life, musical identity, and contributions to flute literature. The study focuses on Undine Flute and Piano Sonata Op.167 and Ballade Op.288, analyzing their formal structures, harmonic language, and musical characteristics. In addition, the technical and musical challenges of these works are identified, and performance suggestions are presented. The research was conducted using document analysis and the practice-based research approach within the framework of qualitative research methods. The findings indicate that Reinecke's flute works are significant examples of late Romantic aesthetics and continue to hold an important place in today's flute repertoire. It is expected that this study will contribute to the Turkish literature on Reinecke's flute works and serve as a resource for the analysis and performance of these compositions.