3D stylization and editing with generative models
Üretken modellerle üç boyutlu biçimlendirme ve görüntü düzenleme
- Tez No: 1020368
- Danışmanlar: DOÇ. AYŞEGÜL DÜNDAR BORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Ön eğitimli üretken ve yeniden yapılandırma modellerindeki ilerlemeler, görüntü ve üç boyutlu (3B) içerik üretimini önemli ölçüde geliştirmiştir. Ancak, bu modeller üzerinde maliyetli yeniden eğitim olmadan hassas kontrol sağlamak hala temel zorluklardan biridir. Bu tez, söz konusu eksiklikleri üç birbirine bağlı çalışma aracılığıyla ele almakta ve ön eğitimli modellerin içsel temsillerini—dikkat öznitelikleri, gizli akış hızları ve konumsal gömme—kullanıcı yönlendirmeli düzenleme için kontrol mekanizmaları olarak değerlendirmektedir. İlk olarak, büyük yeniden yapılandırma modellerine dayalı iki tümleyici 3B biçimlendirme yaklaşımı sunulmaktadır: referans stil görselinin öznitelik vektörlerini çapraz dikkat katmanlarına enjekte eden eğitim gerektirmeyen bir yöntem ve sabit dikkat parametrelerinin yarattığı sınırlılığı çift yollu çapraz dikkat mimarisi ve içerik-kenar koruma kaybı ile ele alan eğitilebilir bir uzantı. Ardından, yapılandırılmış gizli temsiller üzerinde çalışan referans yönlendirmeli bir 3B biçimlendirme çerçevesi önerilmektedir; bu çerçeve, ön eğitimli akış tabanlı bir modelin seçilen zaman adımlarındaki hızları, stil tutarlılık kaybından alınan gradyanlar aracılığıyla Euler örnekleme yöntemine entegre ederek düzenler. Son olarak, derinlik bilinçli bir nesne yeniden konumlandırma yöntemi, difüzyon Transformer mimarisinin döner konumsal gömmelerini dönüştürerek tutarlı kapatma, sahne tamamlama ve gölge yayılımı ile geometriye uyumlu nesne hareketi sağlar. Birlikte ele alındığında, bu katkılar kontrol edilebilir 3B biçimlendirme ve görüntü düzenlemeye olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
Advancements in large pretrained generative and reconstruction models have significantly improved image and 3D content creation. However, key challenges remain in enabling users to exert precise, efficient control over these models without costly retraining. This thesis addresses these gaps through three interconnected studies, treating the internal representations of pretrained models—attention features, latent velocities, and positional embeddings—as control mechanisms for user-directed editing. First, two complementary approaches to 3D stylization based on large reconstruction models are introduced: a training-free method that injects features from a reference style image into the cross-attention layers of a pretrained reconstruction model, achieving effective stylization without training or test-time optimization, and a trainable extension that addresses the limited fidelity imposed by fixed attention parameters through a dual-path cross-attention architecture and a content-edge preservation loss, fine-tuning a small subset of parameters while preserving the efficiency of the reconstruction backbone. Next, a reference-guided 3D stylization framework operating on structured latent representations is proposed, adjusting predicted velocities at selected timesteps of a pretrained flow-based model using gradients from a style-consistency loss, integrated into an Euler sampling procedure. Finally, a depth-aware object relocation method achieves single-image editing by manipulating the rotary positional embeddings of diffusion transformers, encoding 3D spatial structure for geometry consistent object motion with coherent occlusion handling, scene completion, and shadow propagation. Together, these contributions enable controllable 3D stylization and image editing.