Kalp ve damar cerrahisinde cerrahi sonrası enfeksiyonlar: Cerrahi yeri ve hasta özelliklerine göre risk faktörleri ve klinik sonuçların değerlendirilmesi
Postoperative infections in cardiac and vascular surgery: Evaluation of surgical site and patient-related risk factors and clinical outcomes
- Tez No: 1020369
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TAHSİN KEÇELİGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'nde gerçekleştirilen cerrahisi prosedürleri sonrasında gelişen cerrahi alan enfeksiyonlarının (CAE) insidansını, etiyolojik profilini ve bu komplikasyonun gelişiminde rol oynayan bağımsız risk faktörlerini retrospektif olarak analiz etmek amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kapsamına 1 Ocak 2015 ile 31 Aralık 2025 tarihleri arasında kliniğimizde opere edilen post op enfektif toplam 120 hasta dahil edilmiştir. Hastaların preoperatif demografik verileri, intraoperatif cerrahi parametreleri ve postoperatif klinik çıktıları hastane otomasyon sistemi ve hasta dosyaları üzerinden geriye dönük olarak taranmıştır. CAE tanısı, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) kriterleri baz alınarak; yüzeyel insizyonel, derin insizyonel ve organ/boşluk (mediastinit) tutulumu şeklinde sınıflandırılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde; gruplar arası karşılaştırmalar için t-testi, tek yönlü ANOVA ve post-hoc analizlerde Scheffe testi uygulanmıştır. Kategorik değişkenlerin analizi Pearson Ki-kare ve Fisher'in kesin Ki-kare testleri ile gerçekleştirilmiş; CAE gelişimi üzerindeki bağımsız risk faktörlerini belirlemek amacıyla“Çok Değişkenli Lojistik Regresyon Analizi”yapılmıştır. Bulgular: Yapılan analizler neticesinde, 120 hastalık kohortta CAE insidansı literatürle uyumlu düzeyde saptanmıştır. Tek değişkenli analizlerde diyabetes mellitus (DM), obezite (VKİ 30 kg/m²) ve uzamış kardiyopulmoner bypass (KPB) sürelerinin enfeksiyon gelişimi ile istatistiksel olarak anlamlı derecede ilişkili olduğu bulunmuştur (p < 0.05). Lojistik regresyon analizi sonuçlarına göre; kontrolsüz diyabet, yüksek vücut kitle indeksi ve 120 dakikayı aşan bypass süreleri CAE riski için“bağımsız prediktörler”(belirleyiciler) olarak tespit edilmiştir. Ayrıca, enfeksiyon gelişen grupta mortalite oranlarının anlamlı derecede yüksek olduğu ve hastanede yatış süresinin (LOH) dramatik şekilde uzadığı (p < 0.01) gözlemlenmiştir. Sonuç: Kalp ve damar cerrahisi sonrası gelişen CAE, halen ciddi bir morbidite ve mortalite nedenidir. Çalışmamızın verileri, özellikle metabolik bozukluğu olan ve cerrahi süresi uzayan hastaların yüksek risk grubunda yer aldığını kanıtlamaktadır. Bu bulgular, preoperatif glisemi kontrolü ve intraoperatif titiz cerrahi teknik gibi perioperatif önleyici stratejilerin hayati önemini vurgulamakta olup, merkezimizin 11 yıllık deneyimi ışığında literatüre bölgesel bir projeksiyon sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was designed to retrospectively analyze the incidence, etiological profile, and independent risk factors contributing to surgical site infections (SSIs) following surgical procedures performed at the Cardiovascular Surgery Clinic of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine. Materials and Methods: The study included a total of 120 patients who underwent cardiac surgery at our clinic between January 1, 2015, and December 31, 2025. Preoperative demographic data, intraoperative surgical parameters, and postoperative clinical outcomes were retrospectively collected from the hospital automation system and patient records. SSIs were classified according to the Centers for Disease Control and Prevention (CDC) criteria as superficial incisional, deep incisional, or organ/space (mediastinitis) infections. For statistical analysis, intergroup comparisons were performed using the t-test and one-way ANOVA with Scheffe post-hoc analysis. Categorical variables were analyzed using Pearson's Chi-square test and Fisher's exact Chi-square test. Independent risk factors for SSI development were evaluated using multivariate logistic regression analysis. Results: Analyses revealed that the incidence of SSIs in this cohort of 120 patients was consistent with the literature. Univariate analysis demonstrated that diabetes mellitus (DM), obesity (BMI > 30 kg/m²), and prolonged cardiopulmonary bypass (CPB) time were significantly associated with the development of infection (p < 0.05). Multivariate logistic regression identified uncontrolled diabetes, high BMI, and CPB duration exceeding 120 minutes as independent predictors of SSIs. Furthermore, patients who developed SSIs had significantly higher mortality rates and markedly prolonged hospital length of stay (p < 0.01). Conclusion: Postoperative SSIs in cardiac and vascular surgery remain a major cause of morbidity and mortality. Our findings indicate that patients with metabolic disorders and prolonged surgical times represent a high-risk group. These results emphasize the critical importance of preventive perioperative strategies, such as preoperative glycemic control and meticulous intraoperative surgical technique, providing a regional projection based on our center's 11-year experience.