Üç boyutlu animasyon filmlerde mimarlık
Architecture in 3D animation films
- Tez No: 177347
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE KIRAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sahne ve Görüntü Sanatları, Architecture, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bilgisayar teknolojilerinin gelişimiyle birlikte 3B animasyon ve mimarlık disiplinlerinin birbirine paralel bir yenilenme süreci içine girdiği izlenmektedir. Bu gelişimler, 3B animasyon disiplinine, ikinci boyuttan üçüncü boyuta geçiş şeklinde, mimarlık disiplinine ise bilgisayarın bir sunum ve çizim aracı olarak kullanılmasından, bir tasarım ortamına dönüşmesi şeklinde yansımıştır.İlk bakışta birbirinden çok farklı gibi gözüken bu iki disiplinin, filmlerdeki sanal karakterlerin yaşadığı 3B mekânların tasarımı aşamasında birbirine oldukça yaklaştığı ve mimarlık için önemli bir araştırma alanına dönüştüğü düşünülmektedir.Bu çalışmada, öncelikle ?çizgi film?, ?animasyon?, ?stilizasyon? gibi kavramlar tanımlanmış ve animasyon filmlerin kronolojik gelişim süreçleri incelenmiştir. 3B animasyon filmlerdeki mimarinin kullanımının araştırıldığı bölümlerde, tanımlamalarının yardımcı olacağı düşünülen filmlerin yapım aşamaları, örneklerle sıralanmış ve filmlerin yapımında kullanılan araçlara kısaca değinilmiştir.Daha sonra, ?3B Animasyon Filmlerde Mimarlık? bölümü altında, filmlerdeki mimarinin kullanımı, önceki bölümden alınan referanslarla incelenmiş, 3B animasyon filmlerdeki mimarinin yeri ve yardımcı fonksiyonu açıklanmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte filmlerdeki mimari oluşumlar ?form?, ?temel tasar ilke ve öğeleri?, ?akımlar? gibi mimari tasarımın temelleriyle ilişkili kıstaslarla sınırlandırılarak değerlendirilmiştir.Elde edilen bilimsel bulgular eşliğinde, 3B animasyon filmlerde mimarinin kullanımına veri yönüyle zengin olup örnek teşkil ettiği düşünülen ?The Incredibles?, ?Chicken Little?, ?Beowulf?, ?The Flush Away? ve ?The Monster House? 3B animasyon filmleri incelenmiştir.Tez kapsamında araştırılan konularda, özellikle filmlerden yapılan okumalarla ortaya çıkan inceleme yazılarında, 3B animasyon filmlerdeki sahne tasarımına yönelik değerlendirme kriterleri ve bakış açıları, mimar gözüyle sunulmaya çalışılmıştır. Bu referansla tezin, hem 3B animasyon filmlerde bulunmak isteyen mimarlar ve mimarlık öğrencileri için, hem de 3B animatörler ve animasyon bölümü öğrencileri için bir kaynak niteliği taşıyacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the developments in computer technology, it?s observed that the disciplines of architecture and 3D animation, in parallel, improved significantly. These improvements were the modulation of 2D to 3D in animation and in addition to this in architecture, the use of computers turned into designing medium from presentation and drawing.These two disciplines, which look very different at first glance, are both utilized in the design process of 3D architectural scenes where imaginary characters live in. And as a result, this combination of animation and computers turned out to be an important research field.In this study, concepts like ?cartoons?, ?animation?, ?stylization? are defined as a priority and then the chronological growing process of animation films are examined thoroughly. At the stages where the use of architectural disciplines in 3D animation films are mentioned, production processes of films are described in an order with examples and also the tools and softwares used to make films are explained shortly.Under the title ?The Use of Architecture in 3D Animation Films?, use of architecture and the aid function of architecture in 3D films are examined with references from former stages. In addition to these, architectural forms in films are interpreted and limited with concepts related to the fundaments of architecture like ?form?, ?principals and elements of basic design?, ?architectural styles?.With the accompaniment of scientific findings, 3D films like ?The Incredible?, ?Chicken Little?, ?Beowulf?, ?The Flush Away? and ?The Monster House? which have rich contents about the architectural usage in 3D films are examined thoroughly.With the perspective of an architect, subjects researched in the scope of this thesis include critical film reviews of articles from film observations about 3D animation in the production of film scenes. With this reference, this thesis may be a ?source? for architecture students, architects who want to be in 3D animation film works; also for animation students and 3D animators.