Trimetazidinin ve uygulanma protokolünün rat mcfarlane cilt flep beslenmesi üzerine etkisinin elektron mikroskopik ve immünohistokimyasal yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the effect of trimetazidine and its administration protocol on rat Mcfarlane skin flap survival by electron microscopic and immune histochemical methods
- Tez No: 1020455
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KOKAÇYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Travma, tümör eksizyonu veya yanık gibi nedenlere bağlı olarak ciltte meydana gelen defektlerin onarılması plastik cerrahinin temel uğraş alanını oluşturmaktadır. Flep cerrahisi bunun vazgeçilmez ögelerinden biridir. Çalışmamızda kullanılacak olan trimetazidin isimli ilaç anti iskemik olarak kalp rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Trimetazidin (TMZ) uzun zincirli 3-ketoasil-CoA tiyolazı bloke ederek yağ asitlerinin beta oksidasyonunu inhibe eder ve sonuçta glikoz oksidasyonunu arttırır. İskemik bir hücrede, glikoz oksidasyonu sırasında elde edilen enerji, beta oksidasyon sürecinden daha az oksijen tüketimi gerektirir. Kalp hücrelerinde hipoksiye dayanıklılığı artırarak hücre sağkalımını artırmaktadır. Bu çalışmanın amacı cilt fleplerinde trimetazidinin flep sağkalımını artırma etkisini araştırmaktır. 250-300 gram aralığında 22 adet Wistar-Albino erkek sıçan üç gruba ayrıldı. Her grupta rat Mc Farlane cilt flepleri eleve edildi.1. gruba oral gavaj ile serum fizyolojik operasyon öncesi 2 gün, operasyon sonrası 5 gün verildi. 2 . gruba flep elevasyonu öncesi oral gavaj ile trimetazidin verildi. 3. gruba flep kaldırılmadan 2 gün önce ve kaldırıldıktan sonra 5 gün oral gavaj ile trimetazidin verildi. Flep kaldırılmasından 7 gün sonra fleplerin fotoğrafları çekilerek nekroz oranları hesaplandı. İnflamasyon, anjiyogenez , VEGF ve TNF alfa ekspresyonları ve elektron mikroskobik değerlendirme için histopatolojik örnekler alındı. Grupların nekroz alan ve oranları, TNF-alfa ve VEGF ekspresyon düzeylerine ilişkin immün histokimyasal analiz sonuçları yapılan Tek Yönlü ANOVA testi sonucunda hem nekroz alanları(F=325,88 , p<0,001) hem TNF-alfa (F=38,73 , p<0,001) hem de VEGF (F=80,51; p<0,001) immün reaktivitesi açısından gruplar arasında istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı farklar saptanmıştır. Trimetazidin kullanımı, sıçan Mcfarlane flep modelinde TNF-alfa'yı baskılayıp VEGF ekspresyonunu artırarak flep sağkalımını anlamlı düzeyde iyileştirmiştir. Özellikle 7 günlük sürekli uygulama protokolünün, tek doza kıyasla mitokondriyal düzeyde daha güçlü bir koruma ve daha düşük nekroz alanı sağladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Reconstruction of skin defects caused by trauma, tumor excision or burns is the main field of plastic surgery. Flap surgery is one of the indispensable elements of this. The drug named trimetazidine, which will be used in our study, is used in heart diseases as an anti-ischemic. Trimetazidine (TMZ) inhibits beta oxidation of fatty acids by blocking long-chain 3-ketoacyl-CoA thiolase and consequently increases glucose oxidation. In an ischemic cell, the energy obtained during glucose oxidation requires less oxygen consumption than the beta oxidation process. It increases cell survival by increasing resistance to hypoxia in cardiac cells. The aim of this study was to investigate the effect of trimetazidine on flap survival in skin flaps. Twenty-two Wistar-Albino male rats weighing 250-300 grams were divided into three groups. In each group, rat Mc Farlane skin flaps were eluted. 1. group was given saline by oral gavage for 5 days. 2. group received a single dose of trimetazidine by oral gavage following flap elevation. 3 groups received trimetazidine by oral gavage 2 days before and 5 days after flap elevation. Photographs of the flaps were taken 7 days after flap removal and necrosis rates were calculated. Histopathologic samples were taken for inflammation, angiogenesis, VEGF and TNF alpha expressions and electron microscopic evaluation. One-way ANOVA revealed highly significant differences among the groups regarding necrotic areas (F=325.88, p<0.001), as well as the immunohistochemical expression levels of TNF-alpha (F=38.73, p<0.001) and VEGF (F=80.51, p<0.001) immunoreactivity. The use of trimetazidine significantly improved flap survival in the rat McFarland flap model by suppressing TNF-alpha and increasing VEGF expression. In particular, it was found that the 7-day continuous administration protocol provided stronger mitochondrial protection and a smaller area of necrosis compared to a single dose.