Iı. Ioannes Komnenos (1118-1143) dönemi Bizans İmparatorluğu dış politikası
- Tez No: 1020454
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, modern tarih yazımında“Komnenos Restorasyonu”olarak adlandırılan ve Bizans İmparatorluğu'nun XI. yüzyılın son çeyreğinden itibaren XII. yüzyıl boyunca yaşadığı yeniden yükseliş sürecinin önemli bir safhasını teşkil eden II. Ioannes Komnenos (1118-1143) dönemi Bizans İmparatorluğu dış politikasını kapsamlı biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, II. Ioannes'in babası Aleksios Komnenos'tan devraldığı toparlanma aşamasındaki imparatorluğu idare edişindeki dengeyi ve bu denge sonucunda imparatorluğu nasıl yeniden bölgesel bir güç haline getirdiğini ortaya koymaktır. Bu kapsamda tezin birinci bölümünde; II. Ioannes'in imparator olmadan önceki yaşamı, tahta çıkışı esnasında yaşadığı muhalefet ve meşruiyet mücadelesi, şahsiyeti, iç ve dış politikasına değinilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise Bizans İmparatorluğu'nun siyasi ve coğrafi sınırları temel alınarak II. Ioannes'in dış politikası incelenmiştir. Bu inceleme esnasında imparatorun askerî harekâtları dönemin kaynakları dâhilinde kronolojik olarak sunulmuştur. Sonuç olarak II. Ioannes Komnenos, yirmi beş yıllık saltanatı boyunca titizlikle uyguladığı diplomatik hamleler ve askerî politikalarla imparatorluğun sınırlarını korumuş, merkezi otoritesini güçlendirmiş ve imparatorluğu oğlu Manuel Komnenos'a temelleri sağlam şekilde bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the foreign policy of the Byzantine Empire during the reign of John II Komnenos (1118-1143), which constitutes the key point of the resurgence era known as the“Komnenian Restoration”in the 12th century. The primary objective of this research is to reveal the strategic balance maintained by John II in governing the empire-inherited from his father, Alexios Komnenos, during its recovery phase-and how he successfully transformed the empire into a centralized power as a result of this balance. In this context, the first chapter of the thesis discusses John II's life before becoming emperor, the opposition and legitimacy struggle he faced during his accession to the throne, his personality, and his domestic and foreign policy arrangements. In the second chapter, the foreign policy of John II is analyzed based on the political and geographical borders of the Byzantine Empire. During this analysis, the military campaigns of the emperor are presented chronologically within the scope of contemporary primary sources. In conclusion, John II Komnenos, through the diplomatic maneuvers and military policies he meticulously implemented during his twenty-five-year reign, preserved the empire's borders, strengthened centralized authority, and succeeded in making the Byzantine Empire most productive for his son, Manuel Komnenos.