2020-2023 yıllarında vergi kanunlarındaki değişikliklerininmuhasebe işleyişine ve kayıtlarına etkisine yönelik biraraştırma
A research on the impact of changes in tax laws between 2020-2023 on accounting procedures and records
  1. Tez No: 1020477
  2. Yazar: ERKAN ERYILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKİF YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Maliye, Business Administration, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Ekonomik, siyasal, bilimsel, kültürel ve sosyal alandaki sürekli gelişmeler neticesinde, kamu harcamaları da sürekli artmaktadır. Tüm dünya devletleri, artan bu kamusal ihtiyaçları karşılamak ve gidermek amacıyla başvurduğu kaynakların en başında vergiler gelir. Vergi, gerçek ve tüzel kişilerden herhangi bir hizmet karşılığı olmaksızın, ödeme güçlerine göre ve cebri olarak alınan yasal, nihai ve parasal bir yükümlülük olarak ifade edebiliriz. Yani vergi kamu harcamalarının mübadele değeridir Vergiler, devletin ana gelir kaynağıdır bununla beraber, aynı zamanda ülke ekonomisine katkı sağlayan ve yön veren en önemli maliye politikası aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kamu gelirleri içerisinde yüksek oranlı önemli bir paya sahip olan vergiler, modern devlelerin kamusal hizmetleri finanse etme fonksiyonunu yerine getirmesinin en temel dayanağını oluşturmaktadır. Bu mali yükümlülükleri düzenleyen yasa, kural ve esasları inceleyen hukuk dalı ise Türk Vergi Hukuku'dur. Vergi hukukunu vergiye dayalı meydana gelen hak ve yükümlülükleri ve bu hak ve yükümlülüklerin tespiti ile beraber muhafazasını ve tahakkukunu hazırlayan bir kaideler bütünüdür şeklinde ifade edebiliriz. Bir kamu hukuku dalı olan bu alan, vergileri hukuki bir müessese olarak ele alarak hukuki nizamdaki durumlarını araştırır ve düzenlemelerde bulunur. Türkiye'de vergi kanunları sıkça değişmektedir. Bu dinamik yapı, özellikle işletmelerin finansal kayıtlarını düzenlemesi ve vergilendirme süreçlerini içermesi bakımından muhasebe mesleği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, vergi mevzuatındaki değişikliklerin muhasebenin işleyişine ve kayıtlarına olan etkisini belirleyerek, muhasebecilik mesleğine katkıda bulunacak somut öneriler sunmak ve muhasebe sisteminin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktır. Bu amaç doğrultusunda, güncel vergi mevzuatındaki değişikliklerin muhasebe kayıtlarına yansımasını izlemek adına geniş bir literatür taraması yapılmıştır. Ayrıca, 2020 ve 2023 yılları arasındaki vergi mevzuatı değişiklikleri incelenerek, bu değişikliklerin muhasebe kayıtlarına nasıl yansıyacağı örneklerle açıklanmış; böylece muhasebe mesleğine yönelik yol gösterici bilgiler sunulması hedeflenmiştir. Bu kapsamda, araştırma konuya ilişkin temel kavramlar, vergi uygulamaları ile muhasebe arasındaki ilişkinin gelişim süreci, analizi ve hukuksal çerçevesi ile vergi ve muhasebeye ilişkin temel kavramlar üzerinde durulması, Türk Vergi Sistemi içerisinde vergi mevzuatındaki değişikliklerin muhasebe kayıtlarına yönelik etkisinin analizi, analiz sonuçlarının somutlaştırılması ve sonuç ile önerilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of continuous developments in the economic, political, scientific, cultural, and social spheres, public expenditures have also been increasing steadily. Among the primary resources utilized by governments worldwide to meet and address these growing public needs are taxes. Taxation may be defined as a legal, compulsory, final, and monetary obligation imposed on natural and legal persons, without direct consideration of any specific service, and determined according to their ability to pay. In this sense, taxes constitute the exchange value of public expenditures. Taxes represent the primary source of state revenue; moreover, they are among the most significant fiscal policy instruments contributing to and directing the national economy. Possessing a substantial share within public revenues, taxes constitute the fundamental basis enabling modern states to fulfill their function of financing public services. The branch of law that examines the laws, rules, and principles regulating these fiscal obligations is Turkish Tax Law. Tax law may be described as a body of rules governing the rights and obligations arising from taxation, as well as the determination, preservation, and accrual of such rights and obligations. As a branch of public law, this field approaches taxation as a legal institution, investigates its position within the legal order, and establishes the relevant regulations. Tax legislation in Türkiye undergoes frequent amendments. This dynamic structure is of particular importance for the accounting profession, especially in terms of organizing financial records and managing taxation processes within businesses. The primary aim of this study is to determine the effects of changes in tax legislation on accounting practices and records, to present concrete recommendations that may contribute to the accounting profession, and to emphasize the significance of the accounting system. In line with this objective, an extensive literature review was conducted in order to monitor the reflections of recent amendments in tax legislation on accounting records. Furthermore, amendments made to tax legislation between 2020 and 2023 were examined, and examples were provided to demonstrate how these changes are reflected in accounting records. Thus, the study aims to provide guiding information for the accounting profession. Within this scope, the study focuses on the fundamental concepts related to the subject, the developmental process, analysis, and legal framework of the relationship between tax practices and accounting, as well as the essential concepts concerning taxation and accounting. Additionally, the study analyzes the effects of amendments in tax legislation within the Turkish Tax System on accounting records, concretizes the findings obtained from the analysis, and concludes with results and recommendations.