Louisa May Alcott's Little Women on the Screen: Changing frameworks of adaptation and of feminism
Beyazperdede Louisa May Alcott'ın Küçük Kadınlar eseri: Uyarlamanın ve feminizmin değişen çerçeveleri
  1. Tez No: 1020478
  2. Yazar: ÖZGE AYVALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE ERSİN TUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Louisa May Alcott'ın Küçük Kadınlar (1868) adlı romanını ve romanın iki film uyarlaması olan Greta Gerwig'in Küçük Kadınlar (2019) ve Clare Niederpruem'in Küçük Kadınlar (2018) filmlerini uyarlama kuramı ve feminist eleştiri perspektiflerinden incelemektedir. Çalışmanın amacı, romanın farklı uyarlama stratejileri aracılığıyla nasıl yeniden yorumlandığını ve kadın temsillerinin farklı tarihsel ve kültürel bağlamlarda nasıl korunduğunu, dönüştürüldüğünü ya da yeniden kurgulandığını ortaya koymaktır. Tezin ilk bölümü uyarlama kuramına odaklanmakta ve roman ile film uyarlamaları arasındaki ilişkiyi sadakat (fidelity), dönüşüm, metinlerarasılık ve uyarlama/yeniden kurgulama (appropriation) gibi kavramlar çerçevesinde incelemektedir. Yapılan analiz, Gerwig'in uyarlamasının romanın anlatı yapısına, tarihsel ortamına ve tematik kaygılarına daha yakın kaldığını; buna karşılık Niederpruem'in uyarlamasının hikayeyi çağdaş bir bağlama taşıyarak Alcott'ın eserini daha yorumlayıcı bir biçimde yeniden kurguladığını göstermektedir. Karşılaştırma, uyarlamanın yalnızca bir yeniden üretim süreci olmadığını, aynı zamanda farklı medya olanakları ve kültürel bağlamlar tarafından şekillendirilen yaratıcı bir dönüşüm süreci olduğunu ortaya koymaktadır. Tezin ikinci bölümü ise romandaki ve iki film uyarlamasındaki kadın temsillerini incelemek amacıyla feminist kuramdan yararlanmaktadır. Analiz, ev içi ideoloji, evlilik ve kadınların toplumsal rolleri, kadın özneselliği ve bağımsızlığı ile kız kardeşlik ve kadın dayanışması gibi temalar üzerine yoğunlaşmaktadır. Bulgular, bu temaların her metinde farklı biçimlerde temsil edilmesine rağmen, üç eserde de temel tartışma alanları olarak varlığını sürdürdüğünü göstermektedir. Çalışma, hem sadakat odaklı uyarlamaların hem de çağdaş yeniden yorumlamaların, edebi bir eserin temel temalarını korurken aynı zamanda yeni anlamlar üretebildiği sonucuna ulaşmaktadır. Küçük Kadınlar ve uyarlamalarının karşılaştırmalı analizi aracılığıyla tez, uyarlama ve feminist yaklaşımların edebi ve sinematik metinlerin incelenmesindeki güncelliğini ve önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Louisa May Alcott's Little Women (1868) and two of its film adaptations, Greta Gerwig's Little Women (2019) and Clare Niederpruem's Little Women (2018), through the perspectives of adaptation theory and feminist criticism. The study aims to explore how the novel has been reinterpreted through different adaptation strategies and how its representations of women are retained, transformed, or reimagined across different historical and cultural contexts. The first chapter focuses on adaptation theory and analyzes the relationship between the novel and its adaptations through concepts such as fidelity, transformation, intertextuality, and appropriation. The analysis demonstrates that Gerwig's adaptation remains closer to the narrative structure, historical setting, and thematic concerns of the novel, whereas Niederpruem's adaptation relocates the story to a contemporary setting and offers a more interpretive reimagining of Alcott's work. The comparison depicts that adaptation involves not only reproduction, but also creative transformation shaped by the possibilities of different media and cultural contexts. The second chapter employs feminist criticism to examine the representation of women in the novel and the two film adaptations. The analysis focuses on themes such as domestic ideology, women's roles within marriage, female agency and independence, and the significance of sisterhood and female solidarity. The findings indicate that although these themes are represented differently in each text, they continue to function as central concerns across all three works. The study concludes that both fidelity-oriented adaptations and contemporary appropriations can preserve the core themes of a literary work while producing new interpretations. Through the comparative analysis of Little Women and its adaptations, the thesis highlights the continuing relevance of adaptation and feminist approaches in the study of literary and cinematic texts.