Functional dissection of wdr31 domains via crispr/cas9 genome editing: Revealing essential roles in ciliary gate integrity and morphogenesis
Crıspr/cas9 genom düzenlemesi yoluyla wdr31 alanlarının fonksiyonel analizi: Siliyer kapı bütünlüğü ve morfogenezdeki temel rollerin ortaya çıkarılması
  1. Tez No: 1020571
  2. Yazar: FATMA GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEBİHA ÇEVİK KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abdullah Gül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
WD40 tekrar dizisiyle ilişkili proteinler, siliyer proteinlerin genişletilmiş bir ailesini oluşturur, ancak çeşitli yapısal alanların siliyer lokalizasyon ve fonksiyonla ilişkisi yeterince bilinmemektedir. Korunmuş WD40 tekrar dizisi proteini WDR31, siliyer tabana lokalize olur ve GTPaz aktivasyon proteinleri RPI-2 ve ELMD-1 ile işbirliği yaparak siliyer kapı bütünlüğünü, BBSome alımını ve intraflagellar transport (IFT) oluşumunu yönetir. WDR31'in uygun siliyer morfolojisi için gerekli olduğu bilinmektedir, ancak üç farklı yapısal alanının -N-terminal alanı, merkezi WD alanı ve C-terminal alanı- konumunu ve işlevini nasıl etkilediği bilinmemektedir. Caenorhabditis elegans'ta CRISPR/Cas9 ile oluşturulan delesyon mutantlarını kullanarak, bu üç alanın siliyer tabanda WDR-31 dinamiklerini kontrol etmek için birlikte çalıştığını ortaya koyduk. WD alanı WDR-31'i bu bölmeyle sınırlandırırken, N-terminal bölgesi bazal gövdede dinamik protein dönüşümü için gereklidir; N-terminal bölgesinin silinmesi protein hareketliliğini önemli ölçüde azaltır. Buna karşılık, WDR-31'in siliyer aksoneme anormal dağılımı, N-terminal bölgesinin silinmesinden kaynaklanır. Perisiliyer membran proteini TRAM-1, her iki alan bozulması nedeniyle siliyum içine sızar ve bu da siliyer kapı fonksiyonunu bozar. Ek olarak, FRAP araştırmaları, WDR-31'in dinamik davranışının sağlam IFT ve BBSome fonksiyonuna bağlı olduğunu ve IFT, BBSome ve geçiş bölgesi mutantlarında siliyumlara yanlış lokalize olduğunu göstermektedir. Birlikte ele alındığında, bu sonuçlar WDR-31'in geçiş bölgesinde siliyer bölümlenmeyi sürdürdüğünü ve siliopatilerin moleküler nedenlerine dair yeni mekanistik bir anlayış sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
WD40-repeat-associated proteins are an extended family of ciliary proteins, although the relevance of various structural domains to ciliary localisation and function is poorly known. The conserved WD40-repat protein WDR31 is localised to the ciliary base and orks in cooperation with GTPase-activating proteins RPI-2 and ELMD-1 to manage ciliary gate integrity, BBSome recruitment, and intraflagellar transport (IFT) assembly. WDR31 is known to be necessary for appropriate cilia morphology, but it is unknown how its three distinct structural domains-the N-terminal domain, the central WD domain, and the C-terminal domain- affect its location and function. Using CRISPR/Cas9-created deletion mutants in Caenorhabditis elegans, we establish that these three domains work together to control WDR-31 dynamics at the ciliary base. While the WD domain restricts WDR-31 to this compartment, the N-terminal region is required for dynamic protein turnover in the basal body; deletion of the N-terminal region significantly decreases protein mobility. In contrast, abnormal distribution of WDR-31 into the ciliary axoneme is caused by deletion of the -terminal region. The periciliary membrane protein TRAM-1 leaks into the cilium because of both domain distortions, resulting impair ciliary gate function. Additionally, FRAP investigations show that WDR-31's dynamic behaviour requires on intact IFT and BBSome function, and its mis localize to cilia in IFT, BBSome, and transition zone mutants. Together, these results demonstrate that WDR-31 maintains ciliary compartmentalisation in the transition zone and offer novel mechanistic understanding of the molecular causes of ciliopathies.