Asemptomatik dinamik diz valguslu bireylerde graston tekniğinin fonksiyonel ve biyomekanik etkisinin, anatomi diseksiyonu desteğiyle de değerlendirilmesi
Investigation of the functional and biomechanical effect of the graston technique in individuals with asymptomatic dynamic knee valgus BY support of anatomy dissection
- Tez No: 644409
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UFUK ŞAKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, asemptomatik dinamik diz valgusu (DDV) olan bireylerde, Gluteus Medius (GMed) kasına uygulanan, enstrüman destekli yumuşak doku mobilizasyon (EDYDM) tedavisinin, kasın kuvvet üretimine, alt ekstremite dizilimine, frontal plan projeksiyon açısı (FPPA)'na ve postural stabilite (PS)'ye katkısını araştırmaktır. DDV olan 44 katılımcı (21,39±1,79), Kontrol Grubu (KG=22) ve Graston Grubu (GG=22) olacak şekilde randomize edildi. Katılımcıların, birinci gün, alt ekstremite dizilimleri, tek bacak üzerinde çömelme testi ile FPPA'ları ve tek bacak üzerinde statik ve dinamik PS değerlendirmeleri tamamlandı. İkinci gün ise izokinetik test ile GMed kasının eksantrik kuvvet üretimi ölçüldü. EDYDM uygulaması, Graston Teknik® enstrümanları kullanılarak, 6 hafta, haftada 2 kez, 5'er dakika uygulandı. KG'na girişimde bulunulmadı. Tedavi sonunda tüm değerlendirmeler tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the contribution of instrument assisted soft tissue mobilization (IASTM) treatment applied to Gluteus Medius (GMed) muscle to strength production, lower extremity alignment (LEA), frontal plan projection angle (FPPA) and postural stability (PS) in individuals with asymptomatic dynamic knee valgus (DKV). 44 participants with DKV (21,39±1,79) were randomized to be Control Group (CG=22) and Graston Group (GG=22). First day, participants' LEA, FPPA with single leg squat test, dynamic-static PS on involved leg evaluations were completed. Second day, eccentric strength of GMed muscle was measured by isokinetic test. IASTM application was applied 6 weeks, twice a week, 5 minutes, using Graston Technique® instruments. CG has not been attempted. Evaluations were repeated at the end of treatment.