Fonksiyonel boyun diseksiyonu sonrası internal juguler ven açıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of factors on internal jugular vein patency after functional neck dissection
  1. Tez No: 118688
  2. Yazar: K. SERKAN ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAHYA GÜLDİKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada amaç FBD sonrası İJV tromboz insidansını incelemek ve venin açıklığını etkileyen olası faktörlerin etkisini değerlendirmektir. Yirmi bir hasta çalışmaya alınmış ve 36 boyun incelenmiştir. İJV'de tromboz oluşumu ve venin açıklığını değerlendirmek için Doppler ultrasonografi kullanılmıştır. Hastaların boyunları preoperatif, postoperatif 1. ay ve 3. ay olmak üzere üç kez incelenmiş, RT alan hastalarda ise RT'nin geç etkilerini değerlendirmek için postoperatif 6. ayda ek bir inceleme daha yapılmıştır. Ultrasonografi ile istirahat ve Valsalva manevrası sırasındaki İJV'nin volümü, alanı ve akım hızı ölçülmüş, preoperatif ve postoperatif değerler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Çalışma grubunda postoperatif İJV açıklığının %100 olduğu görülmüş ve hiçbir hastada tromboz saptanmamıştır. Yalnız, istirahat ve Valsalva manevrası sırasındaki ven alanının anlamlı derecede düştüğü görülmekle birlikte, bunun vende tromboz oluşumu için gerekli olmadığı düşünülmüştür. RT alan grupta ise sadece Valsalva manevrası sırasındaki alanın düştüğü saptanmış, bunun da venin çepeçevre diseksiyonu sonunda fibrozis gelişmesi ve RT'nin bu proçesi artırıcı etkisinin olabileceği ile açıklanmıştır. Bu bulgularla, FBD sonrası İJV açıklığının normal olduğu sonucuna varılmıştır. Radyoterapi tedavisi, intraoperatif İJV'nin bağlanan dal sayısı ve postoperatif yara infeksiyonu ve/veya fistül oluşumu ile vende tromboz oluşumu arasında ilişki olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF FACTORS ON INTERNAL JUGULER VEIN PATENCY AFTER FUNCTIONAL NECK DİSSECTION ABSTRACT The aim of this study is to evaluate the effects of several factors on patency of the internal jugular vein (IJV) after functional neck dissection (FND). A prospective clinical study was undertaken in thirty-six necks of twenty-one patients before and after FND at first and third postoperative month by using duplex Doppler ultrasonography. The patients who had radiation therapy (RT) were evaluated again in the sixth postoperative month in order to assess possible late effects of radiation therapy. In our patients patency rate was 100 % and no thrombosis found. But the area at rest and during Valsalva's maneuver was reduced and this difference was found to be statistically significant. It was concluded that the patency of the IJV remains normal after FND. Radiation therapy, infection or fistula formation have no detrimental effect on patency. In addition, number of ligated branches do not seem to related to the patency rate.