Vestibüler sistem araştırmaları için deneysel model geliştirilmesi
Development of an experimental model for vestibular system research
- Tez No: 1020589
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında vestibüler sistem araştırmalarında kullanılmak üzere optogenetik ve viral gen aktarımına dayalı, kontrol edilebilir deneysel bir model geliştirilmesi amaçlandı. Bu amaçla BALB/c farelerden primer VG nöron kültürü oluşturuldu ve AAV8-ChRmine ile GCaMP6s viral vektörlerinin bu kültürlerde ekspresyon oluşturabilme durumu değerlendirildi. Hücre kültürleri canlı nöron boyaması, miyelin immünfloresan boyaması ve patch-clamp elektrofizyolojik kayıtları ile incelendi. In vivo aşamada viral vektör iletimi için intratimpanik enjeksiyon ve posterior semisirküler kanal enjeksiyonu yaklaşımları değerlendirildi. İntratimpanik uygulama sonrasında hedef vestibüler yapılarda belirgin viral floresan sinyal izlenmedi. Bu nedenle viral vektörün iç kulağa doğrudan ulaştırılması amacıyla posterior semisirküler kanal enjeksiyonu tercih edildi. Davranışsal değerlendirmelerde rotarod ve ANY-maze testleri kullanıldı. Rotarod testinde grup düzeyinde vestibüler performansta istatistiksel olarak anlamlı bulgu saptanmadı. ANY-maze analizlerinde kırmızı ışık uyarımının belirli zaman noktalarında parametrelerde değişikliğe neden olduğu belirlendi. Sonuç olarak, AAV8-ChRmine tabanlı optogenetik yaklaşımın, vestibüler sistem araştırmalarında kullanılabilecek deneysel bir modülasyon modeli geliştirilmesi açısından önemli bir potansiyele sahip olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop a controllable experimental model based on optogenetics and viral gene transfer for vestibular system research. For this purpose, primary vestibular ganglion neuron cultures were established from BALB/c mice, and the ability of AAV8-ChRmine as well as GCaMP6s viral vectors to induce expression in these cultures was evaluated. Cell cultures were examined using live neuron staining, MBP/TUJ1/Hoechst immunofluorescence staining, and patch-clamp electrophysiological recordings. In the in vivo stage, intratympanic injection and posterior semicircular canal injection approaches were evaluated for viral vector delivery. Although intratympanic injection was evaluated as an initial delivery approach, no distinct viral fluorescent signal was observed in the target vestibular structures. Therefore, posterior semicircular canal injection was selected as a more direct delivery route for inner-ear viral vector administration. Behavioral vestibular assessments were performed using rotarod and ANY-maze tests. No significant group level performance change was detected in the rotarod test. ANY-maze analysis revealed that red-light stimulation induced changes in behavioral parameters at specific time points. In conclusion, it is evaluated that the AAV8-ChRmine-based optogenetic approach has a significant potential for developing an experimental modulation model that can be utilized in vestibular system research.