Endodantik tedavi uygulamasının periodontal operasyon sonuçlarına etkileri
  1. Tez No: 9180
  2. Yazar: Ş.HÜRKAN KIMILOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
- 81 - ÖZET Dişlerin canlı olup olmamasının periodontal operasyon ların başarıları üzerinde yapılan araştırmalar incelendiğinde halâ çelişkili bulguların olduğu görülmüştür. Bu nedenle en dodontik tedavi uygulamasının periodontal operasyon sonuçla rına etkileri konusuna açıklık getirmek için bu konuda araş tırma yapılmasına karar verildi. Araştırma 32-52 yaşları arasında 9'u erkek, 6' sı kadın 15 hastada gerçekleştirildi. Periodontal hastalık nedeniyle çekim endikasyonu konan 41 ön keser diş çalışmaya alındı. Ça lışma grubundaki dişlerin 20 tanesine endodontik tedavi uygu landı. 21 diş ise kontrol grubu olarak kullanıldı. Klinik olarak plak indeksi, sondalamada kanama, dişeti kenarı konum değişikliği, cep derinliği, ataşman seviyeleri ve dişlerin hareketlilik değerleri periodontal operasyondan önce ve sonra saptandı. Periodontal operasyon sırasında dişlerin vestibül yü zeyinde yuvarlak bir rond frezle sementin tamamen kaldırıl masını sağlayacak derinlikte bir çentik açıldı. Periodontal operasyondan 3 ay sonra dişler yumuşak do kularıyla beraber çıkartıldı ve histolojik inceleme için iş lemler yapıldı.- 82 - Her iki diş grubunda operasyon öncesi ve sonrası tüm aşamalarda plak indeksi, sondalamada kanama, dişeti kenarı konum değişikliği, periodontal cep derinliği azalması ve kli nik ataşman düzeyi bulgularında grup içinde ve gruplar ara sında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemiştir. Vital ve endodontik tedavi görmüş diş gruplarında diş hareketliliği değerlerinin operasyondan bir hafta sonra ileri derecede anlamlı, operasyondan üç ay sonra ise anlamsız oldu ğu saptandı. Diş hareketlilik değerlerinin ortalamaları ara sındaki farkların istatistiksel açıdan bir fark göstermediği tesbit edilmiştir. Yapılan histolojik incelemede de diş grupları arasında bir fark görülmemiştir. Her iki grupta uzun bağlantı epiteli tesbit edilirken, açılan çentiklerde yeni sement oluşumuna rastlanılmadı. Tam kalınlıktaki flap operasyonlarında endodontik te davi görmüş dişlerin iyileşme açısından bir fark göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 83 - SUMMARY The purpose of the work was to study the effects of periodontal surgery on endodontically treated teeth. Perio dontal treatment was studied with the use of 41 incisors in patients. Root canal therapy was performed on 20 front teeth. 21 teeth with vital pulps served as a control. For each patient plaque index, BOP, gingival recession, pocket depth and attachment level were scored clinically at the initial appointment, after the initial therapy and 3 months postoperatively. An acrylic occlusal onlay was used to provide reference points for probing attachment level and probing dept measurements. Tooth mobility was also measured by Miihlemann's macroperiodontometer. The treatment consisted of scaling, oral hygiene instruction, occlusal adjustment, periodontal surgery followed by recall prophylaxes every month. During the periodontal surgery an experimental cavity has been made with a bur in the vestibular part of the root. The flap was repositioned and sutured. At the end of the observation period the teeth were extracted with the gingiva. There was no significant differences between the data of plaque index, BOP, gingival recession, attachment level and tooth mobility have been compared.84 - The histologic sections showed in growth of epithelium from the gingiva in both group of teeth. The cement formation was not seen in experimental nicks in endodontically treated teeth as vital. The findings indicate that there is no differences between vital and endodontically treated teeth following periodontal surgery.