Psikolojik şiddet mağduru kadınlarda yakın ilişkilerde psikolojik şiddete maruz kalmanın kuşaklararası aktarımı
Intergenerational transmission of exposure to psychological vi̇olence in intimate relationships in women victims of psychological violence
  1. Tez No: 1020602
  2. Yazar: SENA TÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ÇİYDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, psikolojik şiddet mağduru kadınlarda yakın ilişkilerde psikolojik şiddete maruz kalmanın kuşaklararası aktarımını incelemek amacıyla kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Ağustos 2024-Mayıs 2026 tarihleri arasında Türkiye'de yaşayan psikolojik şiddet mağduru kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, aynı aileden üç kuşağı temsil eden 108 kadın (anneanne, anne ve torun) oluşturmuştur. Verilerin analizinde aracılık analizi uygulanmıştır. Anneanne ve anne kuşaklarının yakın ilişkilerde maruz kaldıkları psikolojik şiddetin toplam puanı ile tüm alt boyut puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur (p<.05). Ayrıca anneanne ve torun kuşakları arasında, özgürlüğü kısıtlama/kıskançlık ve güven sarsıcı davranışlar alt boyutları dışında, yakın ilişkilerde maruz kaldıkları psikolojik şiddetin toplam puanı ve diğer tüm alt boyut puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır (p<.05). Anne ve torun kuşakları arasında ise yakın ilişkilerde maruz kaldıkları psikolojik şiddetin toplam puanı ile tüm alt boyut puanları arasında anlamlı ilişki belirlenmemiştir (p>.05). Anneannenin yakın ilişkilerde psikolojik şiddete maruz kalma düzeyi ile annenin yakın ilişkilerde psikolojik şiddete maruz kalma düzeyi arasındaki ilişkide torunun yakın ilişkilerde psikolojik şiddete maruz kalma düzeyinin aracılık etkisinin olmadığı bulunmuştur (p>.05). Araştırmanın sonuçları, psikolojik şiddetin kuşaklar arasında aktarılabildiğini ve özellikle anneanne-anne ile anneanne-torun kuşakları arasında önemli benzerlikler bulunduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, psikolojik şiddetin kuşaklararası aktarımının tüm şiddet türleri için aynı biçimde gerçekleşmediği ve bazı psikolojik şiddet türlerinde aktarımın daha sınırlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a cross-sectional, descriptive, and correlational design to examine the intergenerational transmission of exposure to psychological violence in intimate relationships among women who had experienced psychological violence. The study population consisted of women living in Türkiye who had experienced psychological violence between August 2024 and May 2026. The sample comprised 108 women representing three generations from the same family (grandmothers, mothers, and granddaughters). Significant positive correlations were found between grandmothers and mothers in terms of the total score and all subscale scores of exposure to psychological violence in intimate relationships (p < .05). In addition, significant positive correlations were observed between grandmothers and granddaughters in the total score and all subscales of psychological violence, except for restriction of freedom/jealousy and trust-undermining behaviors (p < .05). No significant relationships were found between mothers and granddaughters regarding the total score or any of the subscale scores of exposure to psychological violence in intimate relationships (p > .05). Furthermore, the granddaughter's level of exposure to psychological violence did not mediate the relationship between the grandmother's and mother's levels of exposure to psychological violence in intimate relationships (p > .05). The findings suggest that psychological violence can be transmitted across generations, particularly between grandmother-mother and grandmother-granddaughter dyads. However, the intergenerational transmission of psychological violence does not occur uniformly across all forms of psychological violence, and the transmission appears to be more limited for certain types of psychological violence.