Glifosat izopropilaminin rat testisinde oluşturduğu toksisiteye karşı whey proteinin koruyucu etkileri
Protective effects of whey protein against glyphosate isopropylamine-induced testicular toxicity in rats
- Tez No: 1020601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZAY GÜLEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Histoloji ve Embriyoloji, Veterinary Medicine, Histology and Embryology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Histoloji ve Embriyolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, glifosat bazlı herbisit (GBH) maruziyetinin neden olduğu testiküler hasara karşı whey proteininin (WP) potansiyel koruyucu etkilerini rat modelinde araştırmayı amaçlamıştır. Araştırmada toplam 36 adet erkek Wistar albino rat kullanılmış ve hayvanlar altı gruba (kontrol, WP-0,5, WP-1, GBH, GBH+WP-0,5, GBH+WP-1) ayrılmıştır. Elli iki gün süren deneysel uygulamaların ardından testis ve epididimis ağırlıkları, histolojik ve histomorfometrik değişimler, serum testosteron düzeyleri, testiküler oksidatif stres parametreleri [malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH), süperoksit dismutaz (SOD)] ile sperm parametreleri (sperm motilitesi, anormal spermatozoon oranı ve canlı spermatozoon yüzdesi) değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, GBH maruziyetinin seminifer tübül çapında azalma, epitel dejenerasyonu, lümene immatür germ hücre dökülmesi, epiteliyal vakuolizasyon ve intertübüler konjesyon gibi belirgin histolojik değişimlere yol açtığını göstermiştir. Ayrıca GBH uygulamasının serum testosteron düzeyi, testis dokusu GSH seviyesi, SOD aktivitesi, sperm motilitesi ve canlı spermatozoon oranında anlamlı azalmaya neden olduğu; buna karşılık lipid peroksidasyon göstergesi olan MDA düzeyi ile anormal spermatozoon oranını artırdığı belirlenmiştir. Buna karşın, GBH ile eşzamanlı olarak uygulanan WP'nin ise söz konusu olumsuz değişiklikleri doza bağlı şekilde azalttığı, testis dokusundaki antioksidan savunma sistemini güçlendirerek hücresel hasarı sınırlandırdığı ve spermatolojik parametreleri üzerinde koruyucu etki gösterdiği saptanmıştır. Sonuç olarak, WP'nin GBH kaynaklı testiküler oksidatif stresi baskılayarak testis yapısı, fonksiyonlarının korunmasına katkı sağladığı ve sperm kalitesini iyileştirdiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the potential protective effects of whey protein (WP) against testicular damage induced by glyphosate-based herbicide (GBH) exposure in rats. Thirty-six male Wistar albino rats were used and divided into six groups (Control, WP-0.5, WP-1, GBH, GBH+WP-0.5, GBH+WP-1). After a 52-day experimental period, testicular weights, histological and histomorphometric changes, serum testosterone levels, testicular oxidative stress parameters [malondialdehyde (MDA), glutathion (GSH), superoxide dismutase (SOD)], and sperm parameters (motility, abnormal, and viable spermatozoa percentages) were evaluated. The findings indicated that GBH exposure led to a decrease in seminiferous tubule diameter, epithelial degeneration, shedding of immature germ cells into the lumen, epithelial vacuolization, and interstitial congestion. Furthermore, GBH significantly decreased serum testosterone levels, tissue GSH levels, SOD activity, sperm motility, and viable spermatozoa rates, while increasing the MDA level (an indicator of lipid peroxidation) and the rate of abnormal spermatozoa. Conversely, co-administration of WP with GBH dose-dependently ameliorated these adverse alterations, limited cellular damage by enhancing the antioxidant defense system of the testicular tissue, and protected spermatological parameters. In conclusion, it has been demonstrated that WP exerts a protective effect on testicular structure, functions, and sperm quality by suppressing GBH-induced testicular oxidative stress.