Spor yapan ve yapmayan lise öğrencilerinin nomofobi düzeyleri ile depresyon, anksiyete ve stres arasındaki ilişkinin incelenmesi.
Investigation of the relationship between nomophobia levelsand depression, anxiety, and stress in high school students whoparticipate in sports and non-sports
  1. Tez No: 1020663
  2. Yazar: AZAD ULUCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE ERYÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Anksiyete, stres ve depresyon bireyin hem ruhsal hem fiziksel sağlığını olumsuz etkileyen psikolojik sorunlardır. Nomofobi ise bireyde huzursuzluk, odaklanma güçlüğü, sosyal ilişkilerde zayıflama ve teknolojiye bağımlılığı artırarak bu psikolojik sorunları daha da derinleştirebilmektedir. Anksiyete, stres ve depresyonun erken yaşlara indiği ve 18 yaş altı öğrencileri etkilediği görülmektedir. Sporun ise anksiyete, stres ve depresyonu azaltıcı etkilere sahip olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu çalışmada spor yapan ve yapmayan lise öğrencilerinin anksiyete, stres ve depresyon düzeyleri (DASS-42) ve nomofobi (NMP-Q) düzeyleri bağımsız iki örneklem t-testi, varyans analizi, korelasyon ve regresyon analizi ile incelenmiştir. Bağımsız iki örneklem t-testi sonuçlarına göre spor yapan ve yapmayan öğrenciler arasında DASS-42 ve NMP-Q puanları arasında fark bulunduğu ve spor yapmayanların puanlarının daha fazla olduğu, kadın ve erkek öğrencilerin DASS-42 ve NMP-Q puanları arasında fark olduğu ve kadınların puanlarının daha fazla olduğu görülmektedir. Varyans analizi sonuçlarına göre DASS-42 puanına göre belirlenen liseler arasında puan farkı istatistiksel olarak anlamlı iken bu farkın kaynaklandığı liseler Adem Tolunay Anadolu Lisesi ve Şehit Celal Özcan Anadolu Lisesidir. Sınıflar bazında değerlendirmede ortalamalar arasındaki fark NMP-Q puanına göre 10. sınıflardan ve DASS-42 puanına göre 12. sınıflardan kaynaklanmaktadır. Anne eğitiminde DASS-42 puanında Lisans ve ilköğretim mezunu annelerin ortalamaları arasında fark olduğu görülmüştür. Babanın eğitim durumunda ise iki puan için de ortalamalar arasında fark Lise mezunu babalardan kaynaklanmaktadır. Telefonla geçirilen süre için iki puanda da fark bulunmuş ve bu farkı yaratan grubun 1-3 saat arası telefon kullanımından kaynaklandığı görülmüştür. Telefon kullanım amacında ise sadece NMP-Q puanında grup ortalamaları arasında fark vardır ve bu fark ders çalışmaktan kaynaklanmaktadır. DASS-42 ve NMP-Q puanları arasındaki ilişkinin yönü ve derecesinin incelendiği korelasyon sonuçlarına göre iki puan arasında pozitif yönde, istatistiksel olarak anlamlı ve zayıf bir ilişki gözlemlenmiştir. Bağımlı değişkenin NMP-Q ve bağımsız değişkenin DASS-42 olduğu regresyon sonuçlarına göre DASS-42 ve NMP-Q arasında karşılıklı doğrusal bir ilişki söz konusudur.
Özet (Çeviri)
Anxiety, stress, and depression are psychological problems that negatively affect both the mental and physical health of individuals. Nomophobia, on the other hand, can further intensify these psychological problems by causing restlessness, difficulty in concentration, weakened social relationships, and increased dependence on technology. It is observed that anxiety, stress, and depression have begun to appear at earlier ages and affect individuals under the age of 18. Conversely, it has been scientifically proven that sports have reducing effects on anxiety, stress, and depression. In this study, the levels of anxiety, stress, and depression (DASS-42) and nomophobia (NMP-Q) among high school students who engage in sports and those who do not were examined using independent samples t-test, analysis of variance (ANOVA), correlation, and regression analyses. According to the independent samples t-test results, there is a significant difference between students who participate in sports and those who do not in terms of DASS-42 and NMP-Q scores, with higher scores observed among students who do not engage in sports. Additionally, a significant difference was found between male and female students in both DASS-42 and NMP-Q scores, with female students scoring higher. According to the results of the analysis of variance, while the difference between schools based on DASS-42 scores was statistically significant, this difference was found to originate from Adem Tolunay Anatolian High School and Şehit Celal Özcan Anatolian High School. In terms of grade levels, the difference in mean scores was attributed to 10th grade students for NMP-Q scores and to 12th grade students for DASS-42 scores. Regarding maternal education level, a difference was found between the mean DASS-42 scores of students whose mothers had a bachelor's degree and those whose mothers had primary school education. For paternal education level, differences in both scores were found to originate from fathers with a high school education. For the duration of phone use, significant differences were found in both scores, with the group using phones for 1–3 hours accounting for this difference. Regarding the purpose of phone use, a difference was observed only in NMP-Q scores, and this difference was found to stem from studying. viii According to the correlation analysis examining the direction and strength of the relationship between DASS-42 and NMP-Q scores, a positive, statistically significant, but weak relationship was observed between the two variables. According to the regression analysis, in which NMP-Q was the dependent variable and DASS-42 was the independent variable, a reciprocal linear relationship was found between DASS-42 and NMP-Q.