Bir sosyal politika sorunu olarak emeklilikte yaşa takılanlar: Bir alan araştırması
Pensioners affected by the age requirement as a social policyissue: A field study
  1. Tez No: 1020662
  2. Yazar: EMİNE MÜGE ÇIKRIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'deki sosyal güvenlik sisteminde 1990'ların sonlarından itibaren yapılan yapısal reformlar sonucunda ortaya çıkan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) problemi ile 2023 yılında yürürlüğe giren yasal düzenleme sonrası emeklilik hakkı kazanıp EYT ile emekli olmuş bireylerin EYT öncesi ve EYT sonrası yaşam deneyimlerini araştırmayı hedeflemektedir. EYT problemi, özellikle 1999 ve sonrası dönemlerdeki yasal düzenlemelerle emeklilik şartlarına yaş kriterinin eklenmesi nedeniyle, prim günü ve sigortalılık süresini tamamlamış bireylerin emekli olamamasından kaynaklanmıştır. Bu kapsamda çalışma, EYT'nin geçmişteki gelişimini tarihsel ve yapısal bir perspektiften inceleyerek sosyal politika açısından problemi açıklamayı amaçlamaktadır. Araştırma, yalnızca EYT kapsamındaki bireylerle sınırlı kalmış; katılımcıların yasaların değişiminden önce yaşadıkları ekonomik, sosyal ve psikolojik zorluklar ile sonrasındaki yaşamlarındaki değişimlerin karşılaştırmalı bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Tez, nitel araştırma yöntemine dayanarak düzenlenmiş ve saha araştırmasında derinlemesine mülakat tekniği kullanılmıştır. Bu bağlamda, Türkiye'de yaşayan ve EYT yasası ile emekli olan 20 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Mülakat bulgularında katılımcıların yasa öncesi ve sonrası ekonomik durumları, gelir seviyeleri, yaşam standartları, iş ve sosyal hayat dengeleri, psikolojik sağlıkları ve toplumsal statü algıları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Elde edilen bulgular, bireylerin kişisel deneyimlerinin ötesinde, sosyal politika açısından değerlendirilmiş; emeklilik sisteminin işleyişi ve sosyal güvenlik yasalarının bireylerin yaşamları üzerindeki etkileri kapsamlı biçimde tartışılmıştır. Araştırmada, geçmiş deneyimler ile mevcut durum karşılaştırmalı olarak ele alınmış ve bu bağlamda çalışmanın başında belirlenen araştırma sorularına yanıt aranmıştır. Bu tez, EYT düzenlemesinin bireylerin ekonomik, sosyal ve psikolojik yaşamları üzerindeki çok yönlü etkilerini ortaya koyarak, Türkiye'deki emeklilik ve sosyal güvenlik politikalarıyla ilgili literatüre nitelik açısından bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the life experiences of individuals who gained the right to retire following the legal regulation enacted in 2023, in the context of the Retirement at an Older Age (EYT) problem that emerged as a result of structural reforms implemented in Turkey's social security system since the late 1990s. The EYT problem primarily arose due to the introduction of an age requirement to retirement conditions through legal regulations enacted in and after 1999, which prevented individuals who had completed the required contribution days and insurance period from retiring. In this regard, the study seeks to explain the EYT problem from a social policy perspective by examining its historical and structural development. The research is limited exclusively to individuals covered by the EYT regulation and adopts a comparative approach to analyze the economic, social, and psychological difficulties experienced by participants before the legislative changes, as well as the transformations in their lives after retirement. The thesis is designed within the framework of a qualitative research methodology, and in-depth interview techniques were employed during the fieldwork. Accordingly, semi-structured interviews were conducted with 20 participants living in Turkey who retired under the EYT law. Through these interviews, participants' economic conditions, income levels, living standards, work–life and social life balance, psychological well-being, and perceptions of social status before and after the regulation were examined in detail. The findings were evaluated beyond individual experiences, from a social policy perspective, and the functioning of the retirement system and the impacts of social security legislation on individuals' lives were discussed comprehensively. Past experiences and the current situation were analyzed comparatively, and answers were sought to the research questions and hypotheses formulated at the outset of the study. This thesis aims to contribute qualitatively to the literature on retirement and social security policies in Turkey by revealing the multidimensional economic, social, and psychological effects of the EYT regulation on individuals' lives.