Otistik ve zihinsel engelli çocuğa sahip ebeveynlerin evlilik uyumları
Marital adjustment of autistic and mentally retarted children parents
  1. Tez No: 102068
  2. Yazar: MURAT SARISOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA SORİAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı otistik ve zihinsel engelli çocuğa sahip olmanın evlilik ilişkisini ve ruh sağlığını nasıl etkilediğini incelemektir. Araştırmanın örneklemi zihinsel engelli bir çocuğu olan 39 evli çift, otistik bir çocuğu olan 38 evli çift, normal bir çocuğu olan 38 evli çift olmak üzere üç gruptan oluşmuştur. Örneklemde 116 anne ve 116 baba olmak üzere toplam 232 ebeveyn vardır. Anne babaların eşlerini değerlendirme biçimleri ve evlilik uyumu, bağımlılık, kopukluk, kontrolcfilfik ve gfivenilebilirlik olmak üzere 4 alt boyuttan oluşan, kadın ve erkek olmak üzere iki farklı formu bulunan Birtchnell Eş Değerlendirme Ölçeği (Birtchnell Parent Evaluation Scale) ile değerlendirilmiştir. Ruh sağlığını değerlendirmek için STAI Kaygı Envanteri ve Beck Depresyon Envanteri kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizi ile otistik, zihinsel engelli ve normal çocuğa sahip annelerin ve babaların Birtchnell Eş Değerlendirme Ölçeğinin, alt ölçeklerinden elde ettikleri ortalamalar analiz edilmiştir. Buna göre; annelerde bağımlılık alt boyutuna göre gruplar arasında fark bulunamamıştır, zihinsel engelli ve otistik çocuğa sahip annelerin eşlerini kopuk kontrolcü ve aynı zamanda güvenilir olarak değerlendirdikleri bulunmuştur. Otistik ve zihinsel engelli çocuğa sahip babalar eşlerini bağımlı ve kontrolcü algıladıkları bulunmuştur. Zihinsel engelli çocuğa sahip babaların eşlerini otistik ve normal çocuğa sahip gruba göre kopuk ve aynı zamanda güvenilebilir buldukları sonucu bulunmuştur. Üç grup anne (zihinsel, engelli, otistik ve normal çocuğa sahip) ve üç grup babanın kaygı ve depresyon düzeyleri iki yönlü varyans analizi ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar engelli çocuk anneleri ve babaları arasında kaygı ve depresyon açısından fark bulunmadığını göstermiştir. Ancak otistik çocuğu olan annelerin ve babaların kaygı düzeylerinin normal çocuklu anne ve babalardan daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca engelli bir çocuğa sahip babaların depresyon düzeylerinin normal gruptan daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the study is to determine the effects of having autistic and mentally retarded children on parents relations and mental health. There are three groups in the study, 39 couples having mentally retarded, 38 couples with autistic and again 38 couples having normal children. There are 232 parents consisting of 116 mothers and 116 fathers. Birtchnell Parent Evaluation Scale, which has two separate forms for male and female individuals, is used for couples to determine the evaluation pattern of each other. STAI anxiety inventory and Beck Depression scale are used to asses the status of mental health. The results of Birtchnell Parent Evaluation Scale analysed with one- way ANOVA test. Mothers' subscale of dependency does not differ between groups, also mothers of autistic and mentally retarded children are found to perceive their husbands ambivalent, directive but reliable. Fathers of autistic and mentally retarded children are found to perceive their wives dependent and directive. Fathers of mentally retarded children are found to perceive their wives more ambivalent and reliable than other groups. Anxiety and depression state of three groups of mothers and fathers (who have mentally retarded, otistic, and normal children)are statistically evaluated with two way ANOVA test Results indicated no difference between maternal and paternal anxiety vs depression scales. Anxiety status of parents who have otistic children were significantly higher. In addition, depression scores of fathers found higher than the normal group. c- ?