Zihinsel engelli ve / veya otizm tanısı olan çocuğa sahip ebeveynlerin çocuklarını kabul red düzeyi ve yaşam doyumları arasındaki ilişki
The relationship between accepting – rejecting levels and life satisfacion of parents of children with mental disabilities or otism spectrum disorder
- Tez No: 527694
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı zihinsel engelli ve / veya otizm tanısı olan çocuğa sahip ebeveynlerin çocuklarını kabul red düzeyleri ile yaşam doyumları arasındaki ilişkisinin incelenmesidir. Ek olarak, araştırmada ebeveynlerin cinsiyeti, yaşı, eğitim düzeyi, gelir düzeyi gibi değişkenlerin ebeveyn kabul red düzeyleri ile yaşam doyumları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul ili Şişli ilçesinde zihinsel engelli veya otistik bozukluk tanısı almış çocuk sahibi ebeveynler oluşturmaktadır. Bireylerin demografik özelliklerini öğrenmek adına Kişisel Bilgi Formu ve değişkenleri ölçmek adına da Ebeveyn Kabul Red Kontrol Ölçeği ile Yaşam Doyumu Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; erkeklerin ihmal alt ölçeğinden aldıkları puanların kadınların ihmal alt ölçeğinden aldıkları puanlara oranla daha yüksek olduğu, kadınların kontrol alt ölçeğinden aldıkları puanların erkeklerin kontrol alt ölçeğinden aldıkları puanlara oranla daha yüksek olduğu, üniversite mezunu olan ebeveynlerin yaşam doyumu ölçeğinden aldıkları puanların lise mezunu ve altı olan bireylerin yaşam doyumu ölçeğinden aldıkları puanlara oranla daha yüksek olduğu ve ortaokul mezunu ve altı olan ebeveynlerin red ölçeğinden aldıkları puanların üniversite mezunu olan bireylerin red ölçeğinden aldıkları puanlara oranla daha yüksek olduğu gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Ayrıca; ebeveynlerin yaşam doyumu ölçeğinden aldıkları puanlar artıkça ebeveynlerin sıcaklık-şefkat, düşmanlık, ihmal, red ve ebeveyn kabul red ölçeklerinden aldıkları puanlarda düşmekte olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara ve alanda çalışan psikolojik danışmanlara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze therelationship between accepting- rejecting levels and life satisfaction of parents of children with mental disabilities or otism spectrum disorder. In addition, the effects of gender, age, education level, an income rate on the accepting- rejecting levels and life satisfaction of parents were invetigated. The population of the study consisted parents of children with mental disabilities or otism spectrum disorder from a rehabilitation centre in Şişli - İstanbul. The Demographic Informatin Form, Parental Acceptance-Rejection/Control Questionaire, Life Satisfaction Scale were adminestred to the parents to measure the variables. Independent Sample t Test, Anova and Pearson Correlation Analysis were used in the analysis of the obtained data. According to the socio-demographic characteristics of the survey; the scores of men on the neglect subscale were higher than the scores on the neglect subscale of women, women's control subscale scores were higher than men's control subscale scores. The scores of the life satisfaction scale of the parents who graduated from the university were higher than the scores of the life satisfaction scale of the highschool graduates and lower education levels. The scores of the rejection scale of the secondary school graduates and lower education levels were higher than the scores of the university graduates rejection scale. In addition; as the scores of the parents' life satisfaction scale increased, the scores of warmth - compassion, hostility, neglect, rejection and parental acceptence rejection decreased. At the discussion part of the study, suggestions were made for researchers and psychological counselors on the basis of findings.