İslamcı hareket ve kadın
Islamic movement and women
  1. Tez No: 102070
  2. Yazar: MELTEM ÖZ KILINÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DİLEK ÇİFTÇİ YEŞİLTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
ÖZET islamcı hareket ve İcadın isimli bu çalışma, üniversite temelinde kendini ortaya koyan türbanlı kimliğin analizine dayanmaktadır. Bu bağlamda türbanlı kimlik, türbanlı öğrencilerin kendi söylemleri üzerinden anlaşılmaya çalışılmış; bu öğrencilerin İslami perspektiften nasıl bir dünya kurguları olduğu ve bu çerçevede kendilerini nasıl tanımladıkları çözümlenmeye çalışılmıştır. Ancak bu amaç sadece örneklem grubu çerçevesinde gerçekleştirilmiş, dolayısıyla sadece bu çerçevede türbanlı öğrencilere ayna tutulmuştur. Bu anlamda türbanlı kimliğin nasıl inşa edildiğini betimleme amacıyla öğrencilerin sosyo-ekonomik arka planları, sosyal çevreleri, sosyal ve kültürel yaşamlan, siyasal kültür ve tutumları ile kendi kimliklerini nasıl algıladıkları üzerinde durulmuştur. Çünkü biz biliyoruz ki, toplumda kimlikler, bireyler ve kurumlar tarafından inşa edilir ve bu durum, toplumda bir çatışma alanı yaratır. Nitekim bu argümanımız, çalışmamızda da veriler temelinde doğrulanmaktadır. Bireyler kendi yaşam kurguları temelinde inşa ettikleri türbanlı kimlikleri ile iktidarın onlara dayattığı kimlik arasında çatışma yaşamaktadırlar. Diğer yandan, türbanın devlet tarafından siyasal bir sembol olarak tanımlanması ön plana çıkmaktadır. Bu temelde türbanlı öğrencilerin üniversitedeki türbanlı kimlikleriyle varolma mücadelesi, onların son yıllara kadar kamu yaşamından dışlanan farklılıklarıyla birlikte kamu yaşamında yer alma mücadelesinin simgesi durumundadır, diyebiliriz. 268
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the name of“Islamic movement and woman”; this study is based ^n the anlyse of turban identity which express itself at titenniversity base. In this form the turban identity is tried to be understood from these students' own sayings. It is tried to be analysed how these students world concept from the islamic perspective and how they described themselves in this concept. However this aim is only occured in the way of examplification, so that only in that concept it is lightened to the students with turban. In this form in order to understand how the turban identity is constituted, the importence is given to their soda - economical background, social environment, social and cultural lives, their political culture and how they accept their identities. Because we know that in a society the identity is constituted by people and instutitions. And this situation creates a conflict in the society. Also this thesis is proved on the base of our datas in this study. Individuals live a conflict between the identity which is forced to them by the authorities and their turban identity that they constitute in the base of their own life acceptance. On the other hand the usage of turban as a political symbol gains an importance. According to this concep we may say that the struggle of students at universities is the symbol of their struggle to take place at public life and their difference which is isolated from public life. 269