Küreselleşen islam ve Türkiye'de islamcı kadınlar
Globalized islam and islamist women in Turkey
- Tez No: 339167
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL SANCAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
Tez, İslamcı hareketin yükselişi ile İslamcı kadın hareketinin yükselişi arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. Her iki arasındaki bağ neoliberal küreselleşmenin yarattığı etkiler ve değişimler çerçevesinde ele alınmaktadır. Özellikle Türkiye örneğinden yola çıkarak İslamcı kadınların, İslamcı hareket içindeki yeni konumları değerlendirilmiştir. 1990?lar sonrası İslamcı kadın hareketinin hangi bağlamlarda, erkek egemen İslam/Kur-an yorumlarıyla kesiştiği veya hangi bağlamlarda bu yorumları eleştirdiği takip edilmiştir. Bu çerçevede İslamcı kadınların kadın hakları mücadelesinde güçlendikleri ya da zayıf kaldıkları alanlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca tüm bu tartışmaların feminist harekete katkıları da değerlendirme içine dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the correlation between the rising of Islamist movement and the rising of Islamist women movement. This correlation is discussed in the frame of neoliberal globalization?s impacts and changes. Islamist women?s new status is evaluated based upon particularly Turkey case. In which conditions that Islamist women?s intersects with or against the patriarchal reading of Islam/Kur-an are followed up after 1990s. Within this framework, the areas where Islamist women gain or lose strength in the process of women rights struggle are tried to be determined. Furthermore, the contributions of all these discussions to the feminist movement are also included in the assessment.