1996 yılında yayınlanan islamcı kadın dergilerinde biçim ve içerik analızı
Form and content analysisthat was issued in islamist women magazi̇nes in 1996
- Tez No: 465523
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAZGÜLÜ ALDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Türkiye'de islamcı kadın hareketi var mı? Bugün bu soruya kamuoyunun vereceği yanıt hiç kuşkusuz ―evet‖ olur. Elinizdeki çalıĢma, bu sorudan hareketle bilinen tekrardan öte başka sorulara da yanıt arıyor. Örneğin, bugün islamcı kadın hareketi siyasal islam'dan bağımsız mı? Kadınlar bakış açılarını islami görüş içinde ne kadar ve ne şekilde ifade ediyorlar? bir başka kritik soru: islamcı kadın hareketi modernleşmeden ne ölçüde etkileniyor? Laik/modern bir toplum içinde, islamcı kadınlar kendi kimliklerini nasıl koruyorlar? Laik bir sistem içinde kendi kültür, gelenek ve siyasetlerini ne ölçüde koruyor, alternatif oldukları bu sisteme karşı kendi ideolojik aygıtlarını nasıl üretiyorlar? Bu soruları arttırmak mümkün. Bugün islamcı kadın hareketi ile ilgili her soruya aranan yanıt, islamcı hareketin neredeyse bir alt başlığına indirgenen ve bu nedenle de yeterince tanınmayan bir 'siyasi figürün' netleşmesini kolaylaştıran önemli bir etken anlamına geliyor. Bugün, soldan giderek bağımsızlaşan bir feminist hareket ve Cumhuriyet'in temel değerlerini savunan Kemalist kadın hareketi gibi kendi ile ve programı olan bir islamcı adın hareketinden söz edebilir miyiz? Bu hareket, kendi içinde ne kadar homojen? Yaşamı nasıl yeniden üretiyor? Kendini nereye koyuyor ve tanımlıyor? Bu çalışma, işte bu soruları da gündeme getiriyor. İslamcı kadınların yaŞamdaki duruŞlarına ayna tutuyor Bu çalışmada, ―dışarıdan‖ islamcı kadın hareketine bakışın ―öznel‖ bulanabileceği kaygısı nedeniyle, siyasal islam'ın referans kitapları ve islamcı kadın hareketinin kaynağı olarak niteleyebileceğimiz kadın dergileri temel alındı. Sonra bir adım daha ileri gidilerek, bu dergilerin çalışanları ile yapılan anket çalışmasıyla, islam'ı yaşayan kadınların entelektüel öncülerinin ampirik bir profili çıkarıldı. Anket çerçevesinde islamcı kadınların kendi yaşam biçimleri, dergileriyle kurdukları parasal ve düşünsel ilişki, modern/laik/renkli basında çalışıp çalışmayacakları, erkeklerin kadın dergisinde çalışmalarına ilişkin bakış açıları ve dünyadaki örnek bir islam ülkesi olup olmadığı gibi konularda ise dış dünyayı algılayışları aktarıldı. ii Ankette yer alan ―vasatın‖ daha açık tartışılması için beş islamcı kadın dergisinin genel yayın yönetmeni, yayın koordinatörü ya da yazı işleri müdürü ile yaptığımız söyleşilere de yer verildi. Bu söyleşiler çerçevesinde dergilerin yayın politikaları, dış dünya algılayışları, rakip islamcı kadın dergilerine bakışları, siyasal islam'ın hangi çizgisini savundukları anlaşılmaya gayret edildi. Yüz yüze yapılan bu görüşmelerle daha direkt bir iletişim sağlandı. Sözün kısası, islamcı kadına kendi sözlerinden ve bakış açılarından yola çıkılarak bir ayna tutuldu.
Özet (Çeviri)
Is there an Islamist women's movement in Turkey? Today, the answer to this question is undoubtedly“yes”. This study seeks answers to further questions by moving from this question. For instance, is the current Islamist women's movement independent of political Islam? How and in what way do women express their perspectives within the Islamic view? Other critical questions are: To what extent is the Islamist women's movement affected by modernization? How do Islamist women preserve their identities within a secular / modern society? How do they preserve their culture, traditions and politics in a secular system and how do they produce their ideological devices against this alternative system? These questions can be extended. Recently, the response searched for each question about the Islamist women's movement is an important factor facilitating the clarification of a 'political figure' which is reduced to almost a subset of the Islamist movement and therefore not well recognized. Today, can we speak of an Islamist women's movement with its own principles and program such as the feminist movement that is becoming increasingly independent from the left and a Kemalist women's movement that defends the core values of the Republic? How homogeneous is this movement in itself? How does it reproduce the life? Where does it locate itself and how does it define itself? This study brings these questions to the agenda. It reflects the position of Islamist women in life. This work is based on the reference books of political Islam and the Islamist women's movement magazines because of the concern that an“external”perspective on Islamist women's movement could have been considered as“subjective”. Is there an Islamist women's movement in Turkey? Today, the answer to this question is undoubtedly“yes”. This study seeks answers to further questions by moving from this question. For instance, is the current Islamist women's movement independent of political Islam? How and in what way do women express their perspectives within the Islamic view? Other critical questions are: To what extent is the Islamist women's movement affected by modernization? How do Islamist women preserve their identities within a secular / modern society? How do they preserve their culture, traditions and politics in a secular system and how do they produce their ideological devices against this alternative system? These questions can be extended. Recently, the response searched for each question about the Islamist women's movement is an important factor facilitating the clarification of a 'political figure' which is reduced to almost a subset of the Islamist movement and therefore not well recognized. Today, can we speak of an Islamist women's movement with its own principles and program such as the feminist movement that is becoming increasingly independent from the left and a Kemalist women's movement that defends the core values of the Republic? How homogeneous is this movement in itself? How does it reproduce the life? Where does it locate itself and how does it define itself? This study brings these questions to the agenda. It reflects the position of Islamist women in life. This work is based on the reference books of political Islam and the Islamist women's movement magazines because of the concern that an“external”perspective on Islamist women's movement could have been considered as“subjective”. Then, by taking a step further, an empirical profile of the intellectual pioneers of women living Islam was developed by a survey among the employees of these magazines. Within the framework of the survey, Islamic women's perceptions of the outside world were conveyed in terms of their lifestyle, the monetary and intellectual relations they established with their magazines, whether they would work in a modern / secular / colorful press or not, the perspectives of men working in women's magazines, and whether there is an exemplary Islamic country in the world or not. For a more open discussion of the“mediocre”in the survey, the interviews with the general editorial director, publications coordinator or editor in chief of five Islamist women's magazines were also added. Within the framework of these interviews, it was intended to understand the publications politics of the magazines, the perceptions of the outer world, the views of the competing Islamic women's magazines, and the line of political Islam they defend. Face-to-face interviews provided a more direct communication. In short, Islamist women were reflected with a mirror by moving along their own words and perspectives.