Hamid Nutki hayatı ve şiirleri üzerinde bir araştırma
Research on Hamid Nutki's life and poems biyography
- Tez No: 102074
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YAVUZ AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yüksek lisans tezimizde, Dr. Hamid Nutki'nin biyografisini yazdık ve şiirlerindeki sosyal, kültürel ve tarihî meseleleri inceledik. Hamid Nutki, (1920-1999) çağdaş İran Türk edebiyatının şairlerindendir. Hamid Nutki, çocukluğundan beri çeşitli dergilerde ve gazetelerde makaleler yazmıştır. İran İslam Devrimi'nden sonra da Farsça ve Türkçe çıkan“Varltq'”dergisinin kurucuları arasında yer alır ve bu dergide dil ve imlâ meseleleri hakkında makaleler yazar. Bu dergideki faaliyetiyle Devrimden sonraki Azerbaycan fikir ve edebiyat hayatının gelişmesine önemli katkıda bulunur. Hamid Nutki, Arapça, İnglizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca gibi dilleri biliyordu. Tezimiz bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümünde İran'da modern şiirin ortaya çıkışını ve ilk şairleri anlattık. Birinci bölümde, Hamid Nutki'nin hayatını, ikinci bölümde Hamid Nutki'nin şiirlerindeki sosyal ve kültürel meseleleri ele aldık. Üçüncü bölümde, Hamid Nutki'nin“Varhq”dergisinde yayınlanan şiirleriyle kitaplarında yayınlanan şiirleri arasındaki önemli farkların sebebini belirtmeye çalıştık ve Hamid Nutki'nin“Varhq”dergisinde yayınlanan makalelerinin bibliyografik bir listesini verdik. Ayrıca Hamid Nutki'nin şiir kitaplarında yer almamış şiirlerini tezimize ekledik. Son olarak bir bibliyografya bölümünde faydalandığımız kaynakları verdik.
Özet (Çeviri)
In our thesis we have examined the social, cultural and historical problems in poems of Hamid Nutki (1920-1999), who life we wrote about and modern poets of the Persian Turkish literature. Hamid Nutki has written many articales in different journals and newspapers since his childhood. After Persian İslam Revolution he was one of the founders of a journal named“Varhq”which was published in Persian and Turkish; he wrote also many articles about language and orthography in this journal. Hamid Nutki knew Arabic, English, French, German and Spanish. Our thesis consists of one preface and three chapters. In the preface we have tried to explain the coming.out of modern poetry in Persia and its first representativies. Knowledge about Nutki's life is given in chapter one. In chapter two the sociaİProblems in his poems have been examined. In chapter three we have tried to determine the reasons of the important differences between the poems of him which he published in“Varhq”and in his books. Also we have made a list of his articles which have been published in journal“Varhq”". Finally, the sources have been given in the Bibliography.