Betonarme dolgu duvarlarla kısa kolon davranışının iyileştirilmesi
Improvement of short column effect in reinforcement concrete shear walls
  1. Tez No: 416978
  2. Yazar: HAMID ALLAHGHOLIPOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, bodrum katı betonarme perdelerde bırakılan bant tipi pencere ve havalandırma boşluklar nedeniyle depremde oluşan kısa kolon etkisinin azaltılması araştırılmıştır. Bu amaçla, üç adet tek katlı tek açıklıklı, 1/2 ölçekli ve çerçeve yüksekliğinin yarısı kadar bant pencere bırakılarak üretilmiş deney elemanları tersinen tekrarlanan yatay yükler altında test edilmiştir. Test edilen deney elemanların ikisinde, pencere boşluğu betonarme kanat duvarlar kullanarak çerçeve genişliğinin 0,50 ve 0,75 katı kadar olacak şekilde güçlendirilmiştir. Güçlendirilmiş deney elemanlarının ve betonarme kanat duvarsız deney elemanın deney sonuçları birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Kısa kolona etki eden bant pencere genişliği ve yüksekliği, perdenin bulunduğu çerçeve genişliği ve yüksekliği, çerçeve açıklık sayısı, malzeme özellikleri ve kat adedi gibi çeşitli parametrelerden bant pencere genişliği dikkate alınmış ve diğer parametreler deney elemanlarında sabit tutulmuştur. Çalışmanın diğer bölümünde, deney elamanları ABAQUS bilgisayar programında modellenmiş ve deplasman kontrollü itme yükü altında sonlu elemanlar yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde, analitik hesaplamaların verileri deneysel çalışmasından elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Böylece, bodrum katı betonarme perdelerde bırakılan üç farklı genişlikteki pencere boşluklarının ve betonarme kanat duvarlar ile güçlendirilmenin kısa kolona olan etkisi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, reduction of short column effect that occurs in the earthquake because of locating strip window and the ventilation spaces in basement floors with reinforcement concrete shear walls has been investigated. For this purpose, three single-floor single-opening and half of the frame height strip window have been left and produced experimental elements have been tested repeated in reverse under horizontal cycling loads. In both of the tested experimental elements, frame width of window space has been strengthened up to 0.5 and 0.75 times by using wing reinforcement concrete walls. The results of reinforced experimental elements and fretless wing concrete experimental elements were compared with each other. The parameters which effect on the short column like, width and height of the strip window, width and height of the frame where the shear wall is, number of frame openings, properties of materials, number of floors and various parameters have been considered and other parameters were kept constant in the experimental elements. In another section of study, experimental elements have been modeled in the computer program ABAQUS and their displacement has been controlled and analyzed by a finite element method under the pushing loads. In the last part of the study analytical calculations were compared with the results obtained from experimental data. With use of the data of the study, the effects of three different width of window openings on concrete wall of basement floor and being strengthening by reinforced concrete wing walls on short column have been obtained.