Varikoseli olan infertil erkeklerde seminal bradikinin, fetuin A, pentraxin- 3 ve adipolin düzeylerinin araştırılması
Investigation of seminal bradykinin, fetuin-A, pentraxin-3, and adipolin levels in infertile men with varicocele
- Tez No: 1020750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Varikosel klinik olarak pampiniform pleksusun genişlemesi olarak tanımlanmaktadır. Erkek infertilitesine neden olan varikosel ile ilgili yapılan çalışmalarda varikoselin spermatogeneze, testis hacmine, semen parametrelerine, sperm fonksiyonlarına, fertilizasyona, implantasyona zarar verdiği gösterilmiştir. İnfertil erkek hastaların seminal plazmasında bradikinin, fetuin A, pentraxin- 3 ve adipolin biyomarkerların düzeyi ile ilgili literatürde sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu nedenle bu çalışmadaki amacımız varikosel hastalığının patogenezi ve patofizyolojisinde seminal bradikinin, fetuin A, pentraxin-3 ve adipolin düzeylerinin varikosel hastalığının patofizyolojisindeki rolünü araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Varicocele is clinically defined as the enlargement of the pampiniform plexus. Studies on varicocele, which causes male infertility, have shown that varicocele damages spermatogenesis, testicular volume, semen parameters, sperm functions, fertilization, and implantation. There are limited studies on the levels of bradykinin, fetuin-A, pentraxin-3, and adipolin biomarkers in the seminal plasma of infertile male patients. Therefore, this study aims to investigate the role of seminal bradykinin, fetuin-A, pentraxin-3, and adipolin levels in varicocele disease pathophysiology.