Varikosel öncesi ve sonrası testis ince yapısı
  1. Tez No: 9804
  2. Yazar: HÜLYA ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
23 ÖZET Bu çalışmada, yaşları 25-34 arasında değişen infertıl erkek hastalardan varikosel öncesi ve sonrası alınan bilateral testis biopsileri kullanıldı. Gutaraldehit ve osmium tetroksit içerisinde tesbit edilen doku parçaları, derecesi giderek artan etil alkol serilerinden geçirilerek dehidrate edildi ve araldite içerisine gömüldü. Kesitler, uranıl asetat ve lead sitrat ile boğandı, ZEISS EM 10 B elektron mikroskobuyla incelendi. Varikosel öncesi: Membrana propriada bazal lamina multilamellar hale gelmiş ve tübül hücrelerine doğru invaginasyonlar yapmıştı. Myoid hücre tabakaları arasında az miktarda kollajen lifin yanı sıra mikrofilamanlarda da artış bulunmaktaydı Dış hücresel tabaka hücreleri elektron dens hale gelmişti. Bazı kesitlerde, Sertoli hücre çekirdekleri piknotik bir yapı sergilemekteydi Ayrıca Charcot- Böttc her kristalleri ve kristal prekürsörlerinin hemen hemen her hücrede artışı dikkati çekmekteydi. Sitoplazmada mitokondriyonların parçalandığı, agranüler endoplazmik retikülümün vakuolleştiği, lipid ve glikojen birikimleri saptandı, Bazı kesitlerde de annulate lamellalar izlenmekteydi. Spermatogo mumların büzüştüğü, bazı spermatosıtlerin İ3e tamamen dejenere oldukları dikkati çekti. Spermatidlerde akrozomal anormallikler yaygın olarak gözlenmekteydi. İki çekirdekli spermatidler ile bazal laminaya kadar sokulan anormal spermatidler gözlendi. Sertoli hücreleri ile sperrnatojenik hücreler arasındaki bağlantılar bozulmuştu. Leydig hücrelerinde en belirgin dejeneratif değişiklikler steroid senteziyle ilişkili organellerde gözlendi. Agranüler endoplazmik reti külüm genişlemiş, mitokondriyonlar irileşmiş ve farklı miktarlarda dens yapılar içermekteydi. Reinke kristalleri ve kristal prokürsörlerinde artış dikkati çekmekteydi.Varikosel Sonrası: Membrana propria tabakalarında ileri derecede dejenerasyon gözlendi Multilamellar bazal laminanm tübül hücrelerine doğru invaginasyonları derinleşmişti. İç hücresel olmayan tabakada kollajen lif miktarı son derece artmış, myoid, hücreler elektron dens hale gelmişti. İki çekirdekli Sertoli hücreleri hem bazal lamina üzerinde hem tübül hücreleri arasında gözlendi Charcot- Böttc her kristalleri ve prekürsorlerı azalmış Hücrelerde annulate lamellaların ve sentriollerın varlığı dikkati çekti. Ayrıca, bazı kesitlerde hem Sertoli hücresi hem de spermatogoneumların özelliklerini gö3terençok çekirdekli hücrelerde izlenmekteydi. Spermatogonium! ar ve 3permatositler varikosel öncesi yapıdaki gibiydi. Akrozomal anormallikleri içeren spermatidler ile iki çekirdekli ortak akrozomlu spermatidlere varikosel sonrasında sıklıkla rastlanmaktaydı. Sertoli hücreleri ile spermatojemk hücreler arasındaki bağlantılar bozulmuştu. Leydig hücrelerinde kristal yapıları ve prekürsörlerinin artışı, endoplazmik retiğ külümün vakuolizasyonu dikkati çekiciydi. İnterstİ3yumda mast hücrelerinin belirgin olduğu, kapiller lümeninin daralmış ve endotel hücrelerinin lümene doğru çıkıntı yaptığı izlendi. Varikosel sonrasında ne membrana propria, ne seminiferöz tübül epitel hücrelerinde ne de interstisyumda dikkate değer bir düzelme görülmemekteydi Buna rağmen annulate lamellaları ve sentrioller gibi aktif hücrelerdeki organelleri içeren Sertoli hücrelerinin gözlenmesi ve hücrelerde kristal yapılarının azalması ilgi çekici bulundu. Sonuç olarak, varikosel in geç saptanması ve uzun süre dejeneratif değişikliklerin bulunması şüphesizki varikosel sonrasında testislerdeki düzelmeyi sınırlayacağını düşündürebilir. Varikoselde dokuların uzun süre hipoksik koşullar altında olması, bu hipoksinin yüksek ven ligasyonuyla arttı rıl ması testislerde Sertoli ve Leydig hücrelerinin birbirlerini etkileyen fonksiyon bozukluklarına neden olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
25 SUMMARY In this study, bilateral testis biopsies which were obtained from infertile male patients, aged between 25 and 34 were investigated before and after varicocelectomy. The tissue fragments were fixed in gl utar aldehyde and osmium tetroxide, de hi d rated in graded series of ethyl alcohol and embedded in araldite. Thin sections were stained with uranyl acetate and lead citrate and were investigated with a ZEISS EM 10 B electron microscoope. Before Varicocele: Basal lamina ha3 been transformed to multilamellated appearence and invaginated towards tubular cells. In addition to a slight increase in collagen fibers between myoid cell layers, an increased amount of microfilaments have aİ30 been observed. The cells of outher cellular layer were considerably in electron dense. Sertoli cells exhibited the picnotic nuclei in some of the samples. Also, there was a remarkable increase in Charcot- Bottc her crystals arid their precursors in almost all of the cells. Degradation of mitochondria, vac uol ati on of smooth endoplasmic reticulum and accumulation of lipid and glycogen in cytoplasm have also been detected and annulate lamellae were observed in some of the specimens. Shrinking of spermatogonia and a complete degeneration of the some spermatocytes were seen. There was a remarkable acrosomal abnormalities in spermatids. Our observations revealed bi-nucleated spermatids and abnormal spermatids extending towards the basal lamina. The junctions between Sertoli cells and spermatogenic cells were destroyed. The remarkable degenerations have been observed in the organelles of Leudig cells in relation with 3teroid synthesis, which were characterized by vacuolation of SER and enlarged mitochondria with dense structures.26 After Varicocele: More pronounced of degenerations vere seen in the layers of membrana propria The invaginations of the multilarnellated basal lamina were projected towards the tubular cell3. Excessive collagen fibers and remarkably dense myoid cells were al3o seen Bi- nucleated Sertoli cells were detected both above the basal lamina, among the tubular cell3. There was a sharp decrease in the amount of Charcot- Bottc her crystals and precursors. Annulate lamellae and centrioles were observed in these cells. Additionally, multinucleated cells, sharing similarities of Sertoli cells and spermatogonia were 3een in 30 me tissue specimens. Spermatogonia and spermatocytes more likely to be back in their state before varicocele composition. After varicocele, spermatids with the abnormal acrosome and bi nucleated spermatids with common acrosome were frequently seen. I ncr easement of the Reinke crystals and precursors, vacuolization of the smooth endoplasmic reticulum were observed in Leydig cells. Numerous mast cell3 and obliterated capillaries with the projection of the endothelial cells towards the capillary lumen were seen in the interstitium. After varicocele no changes have been observed in the membrana propria, seminiferous tubular cells and interstitium. However, the presence of Sertoli cells including annulate lemellae and centrioles which were characteristics of active cells and the decreasing of crystals were significantly noted. In conclusion, we suggested that after varicocele improvement of testes were limited by long-term degenerations and the late detection of varicocele and these results led us to propose the idea that the causes of functional abnormalities between Sertoli and Leydig cell 3 in the testes were due to the elevation of the hypoxia by means of hi g hi y venous ligation i n varicocele.