Periferik T hücreli non hodgkin lenfoma hastalarının güncel kılavuzlar eşliğinde retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients with peripheral T-cell non-hodgkin lymphoma in light of current guideline
  1. Tez No: 1020779
  2. Yazar: EFTAL ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ONUR KIRKIZLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Periferik T hücreli lenfomalar, olgun T veya NK hücrelerinden köken alan, biyolojik ve klinik açıdan heterojen, nadir ancak çoğu zaman agresif seyirli non-Hodgkin lenfoma grubunu oluşturmaktadır. Bu tezde, periferik T hücreli non-Hodgkin lenfomaların; güncel sınıflamaların ve kılavuzların eşliğinde değerlendirilmesi ve merkez deneyiminin gerçek yaşam verileriyle ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmada 53 periferik T hücreli lenfoma hastası retrospektif olarak incelenmiş; demografik özellikler, histopatolojik alt tipler, evre, laboratuvar bulguları, tedavi yanıtları ve sağkalım sonuçları analiz edilmiştir. Hastaların ortanca yaşı 56 yıl olup olguların çoğu erkekti. Tanı anında ekstranodal tutulum ve ileri evre hastalık sık görülmüştür. En sık alt tipler anaplastik lenfoma kinaz negatif anaplastik büyük hücreli lenfoma , periferik T hücreli lenfoma, başka yerde sınıflandırılmamış ve T-foliküler Helper Lenfoma olarak saptanmıştır. Sağkalım analizlerinde ortanca progresyonsuz sağkalım 38,69 ay, ortanca genel sağkalım ise 70,17 ay olarak bulunmuştur. Alt tiplere göre sağkalım farkı istatistiksel olarak anlamlı düzeye ulaşmamıştır. Çok değişkenli Cox regresyon analizinde ileri yaş, kilo kaybı, kötü performans durumu, yüksek laktat dehidrogenaz düzeyi ve özellikle birinci basamak tedaviye yanıt alınamaması mortalite açısından bağımsız risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Çalışma sonuçları, periferik T hücreli lenfomanın agresif seyirli, biyolojik olarak heterojen ve tedavi seçenekleri sınırlı bir hastalık grubu olduğunu bir kez daha göstermektedir. En kritik prognostik belirleyicinin erken tedavi yanıtı olduğu; uygun hastalarda konsolidatif otolog kök hücre naklinin önemini koruduğu, ancak relaps/refrakter hastalıkta standart bir kurtarma yaklaşımının hâlen bulunmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Peripheral T-cell lymphomas are a group of non-Hodgkin lymphomas derived from mature T or NK cells, characterized by biological and clinical heterogeneity, rarity, and generally aggressive behavior. The aim of this thesis was to evaluate peripheral T-cell non-Hodgkin lymphomas in light of current classifications and guidelines, and to present the real-world experience of our center. In this study, 53 patients with peripheral T-cell lymphoma were retrospectively analyzed. Demographic characteristics, histopathological subtypes, stage, laboratory findings, treatment responses, and survival outcomes were evaluated. The median age of the patients was 56 years, and most cases were male. Extranodal involvement and advanced-stage disease were common at diagnosis. The most frequent subtypes were anaplastic lymphoma kinase-negative anaplastic large cell lymphoma, peripheral T-cell lymphoma, not otherwise specified, and T-follicular helper lymphoma. Survival analyses showed a median progression-free survival of 38.69 months and a median overall survival of 70.17 months. Differences in survival among subtypes did not reach statistical significance. In multivariable Cox regression analysis, advanced age, weight loss, poor performance status, elevated lactate dehydrogenase level, and particularly failure to respond to first-line treatment were identified as independent risk factors for mortality. The results of this study once again demonstrate that peripheral T-cell lymphoma is an aggressive, biologically heterogeneous disease group with limited treatment options. Early treatment response was found to be the most critical prognostic determinant. Consolidative autologous stem cell transplantation remains important in appropriate patients; however, no standard salvage approach has yet been established for relapsed/refractory disease.