Halkla ilişkiler ve sosyal sürdürülebilirlik: Koç Holding örneği
Public relations and social sustainability: The case of Koç Holding
  1. Tez No: 1020805
  2. Yazar: EVİNDAR ÇAMİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ALTİNCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Küreselleşme, çevresel sorunlar ve değişen toplumsal beklentiler doğrultusunda sürdürülebilirlik kavramı, kurumlar açısından önemli bir yönetim anlayışı hâline gelmiştir. Günümüzde kurumlar yalnızca ekonomik başarılarıyla değil; toplumsal fayda, çevresel duyarlılık ve paydaş ilişkileriyle de değerlendirilmektedir. Bu süreçte halkla ilişkiler faaliyetleri, kurumların sürdürülebilirlik politikalarını hedef kitlelere aktarmasında, kurumsal itibar oluşturmasında ve paydaşlarla güvene dayalı ilişkiler geliştirmesinde stratejik bir rol üstlenmektedir. Araştırmada sosyal sürdürülebilirlik kavramı; sosyal sorumluluk uygulamaları, çalışan odaklı yaklaşımlar, toplumsal fayda, paydaş ilişkileri ve sürdürülebilirlik iletişimi çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışma kapsamında Koç Holding'in 2023 ve 2024 sürdürülebilirlik raporları incelenmiş; raporlarda yer alan sosyal sürdürülebilirlik çalışmaları, söylemler, görseller ve paydaş odaklı iletişim faaliyetleri içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda Koç Holding'in sosyal sürdürülebilirlik çalışmalarında halkla ilişkiler faaliyetlerini etkin biçimde kullandığı görülmüştür. Çalışma sonucunda halkla ilişkilerin kurumsal itibar, paydaş ilişkileri ve sürdürülebilirlik iletişimi açısından önemli bir role sahip olduğu değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler Halka ilişkiler, Sosyal Sürdürülebilirlik, Sürdürülebilirlik İletişimi, Kurumsal İtibar, Paydaş İlişkileri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In light of globalization, environmental issues, and shifting societal expectations, the concept of sustainability has become a key management philosophy for organizations. Today, organizations are evaluated not only on their economic success but also on their social impact, environmental responsibility, and stakeholder relationships. In this process, public relations activities play a strategic role in communicating organizations' sustainability policies to target audiences, building corporate reputation, and developing trust-based relationships with stakeholders. In this study, the concept of social sustainability is examined within the framework of social responsibility practices, employee-focused approaches, social benefit, stakeholder relations, and sustainability communication. As part of the study, Koç Holding's 2023 and 2024 sustainability reports were analyzed; the social sustainability initiatives, statements, visuals, and stakeholder-focused communication activities included in the reports were evaluated using content analysis methods. Based on the findings, it was observed t hat Koç Holding effectively utilizes public relations activities in its social sustainability initiatives. The study concluded that public relations plays a significant role in terms of corporate reputation, stakeholder relations, and sustainability communication. Keywords Public Relations, Social Sustainability, Sustainability Communication, Corporate Reputation, Stakeholder Relations