Karay Türkçesindeki birleşik fiiller
Compound verbs in Karaim Turkish
  1. Tez No: 1020806
  2. Yazar: TÜRKAN DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM KIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türk dilinin tarihsel süreçte gelişen lehçelerinden biri olan Karay Türkçesinin Kırım ağzındaki birleşik fiiller incelenmiştir. Yok olma tehlikesi altındaki bu lehçenin birleşik fiil özelliklerini ortaya koymak amaçlanmıştır. İnceleme materyalini Kırım Karaycasına ait Katık Mecuması, Eliyahu Ben Yosef Kılcı'nın Mecuması ve Seyfü'l-Mülûk ile Bediü'l-Cemâl Hikâyesi oluşturmaktadır. Araştırmada metin incelemesi yöntemi kullanılmış, eserlerdeki birleşik fiiller yapı, köken ve anlam bakımından değerlendirilmiştir. Karay Türkçesi birleşik fiiller; yardımcı fiiller, isim unsurlarının kökenleri ve hâl ekleri bakımından ele alınmıştır. Sonuç olarak, Karay Türkçesinde birleşik fiillerin zengin bir çeşitlilik gösterdiği ve belirli yapısal ve söz dizimsel etkiler doğrultusunda şekillendiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines compound verbs in the Crimean dialect of Karaite Turkish, one of the dialects of the Turkic language that developed throughout history. The aim is to reveal the characteristics of compound verbs in this endangered dialect. The research material consists of the Katık Mecuma, Eliyahu Ben Yosef Kılcı'nın Mecuma, and Seyfü'l-Mülûk ile Bediü'l-Cemâl Hikâyesi, all belonging to Crimean Karaite. The study employs textual analysis, evaluating the compound verbs in these works in terms of structure, origin, and meaning. Karaite Turkish compound verbs are examined in terms of auxiliary verbs, the origins of noun elements, and case endings. In conclusion, it is shown that compound verbs in Karaite Turkish exhibit a rich diversity and are shaped according to specific structural and syntactic influences.