Türkiye müzelerindeki Türk İslam devletlerine ait insan betimli sikkeler
Human depicted cylinders from Turkic Islamic states in museums of Turkey
  1. Tez No: 1020818
  2. Yazar: RAHİME GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY BAŞAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Türk-İslam devletlerinin yayıldıkları geniş coğrafya, karşılaştıkları farklı kültürel çevreler ve kendi geleneksel mirasları, darp ettikleri sikkelerin biçimlenmesinde belirleyici olmuştur. 11. yüzyıldan 13. yüzyıla uzanan süreçte Büyük Selçuklu, Danişmendli, Saltuklu, Mengücekli, Anadolu Selçuklu, Artuklu, Zengi, Begteginli, Eyyubi, Musul Hükümdarlığı ve Germiyanoğulları tarafından darp edilen insan figürlü sikkeler, siyasi ve kültürel etkileşimin somut göstergeleri olarak dikkat çekmektedir. Bu sikkelerde yer alan figürler; sikkeyi darp ettiren siyasi teşekküllerin bölgesel ilişkilerini, ekonomik güçlerini, hâkimiyet anlayışlarını ve çevre medeniyetlerle kurdukları kültürel bağları yansıtan önemli görsel veriler sunmaktadır. Tez kapsamında Türk-İslam devletlerine ait insan betimli sikkeler; malzeme, ölçü birimleri, darp teknikleri, darphaneler, çalışmanın temel konusunu oluşturan figüratif unsurlar, yazılar, geometrik ve bitkisel süslemeler ile diğer düzenleme özellikleri bakımından değerlendirilmiştir. Bu sikkeler kronolojik, tipolojik ve ikonografik açıdan bir bütün halinde incelenerek, figürlü sikke geleneğinin siyasi temsil, kültürel etkileşim ve sanat tarihi açısından taşıdığı önem ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The vast geography across which the Turkic-Islamic states expanded, the diverse cultural environments they encountered, and their own traditional heritage played a decisive role in shaping the coins they minted. Human-figured coins minted by the Great Seljuks, the Danishmends, the Saltukids, the Mengujekids, the Anatolian Seljuks, the Artuqids, the Zengids, the Begteginids, the Ayyubids, the Mosul Atabegate, and the Germiyanids from the eleventh to the thirteenth century constitute tangible evidence of political and cultural interaction. The figures depicted on these coins constitute significant visual evidence, reflecting the regional relations, economic strength, concepts of sovereignty, and cultural ties that the issuing polities established with neighboring civilizations. Within the scope of this thesis, human-figured coins minted by the Turkic-Islamic states have been examined in terms of their material, metrological characteristics, minting techniques, mints, figurative elements—the principal focus of the study—inscriptions, geometric and vegetal ornamentation, and other compositional features. By examining these coins as a coherent corpus from chronological, typological, and iconographic perspectives, this study demonstrates the significance of the tradition of figural coinage with respect to political representation, cultural interaction, and the history of art.