Farklı oranlarda TeO₂ ve PbO içerenTeO₂ -PbO-Bi₂ O₃ cam malzemenin gama ve nötron radyasyon zırhlama özelliklerinin araştırılması
Monte carlo simulations of the gamma-ray shielding properties of newly developed glass materials and an investigation using the PHY-X/PSD software
- Tez No: 1020839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde nükleer teknoloji, tıp, enerji üretimi ve endüstriyel uygulamalar gibi birçok alanda iyonlaştırıcı radyasyon kullanılmaktadır. Ancak bu radyasyonun canlı dokular üzerinde oluşturabileceği zararlı etkiler nedeniyle radyasyondan korunma büyük önem taşımaktadır. Radyasyon zırhlama amacıyla genellikle kurşun, beton ve çelik gibi geleneksel malzemeler kullanılmaktadır. Bununla birlikte son yıllarda cam esaslı malzemeler, özellikle yüksek atom numarasına sahip elementler içermeleri nedeniyle radyasyon zırhlama uygulamalarında dikkat çekmektedir. Bu çalışmada farklı oranlarda TeO₂ ve PbO içeren TeO₂–PbO–Bi₂O₃ cam sisteminin gama ve nötron radyasyon zırhlama özellikleri incelenmiştir. Çalışmada Geant4 Monte Carlo simülasyonları ve Phy-X/PSD yazılımı kullanılmıştır. Camların kütle zayıflatma katsayısı, yarı değer kalınlığı, ortalama serbest yol, etkin atom numarası ve hızlı nötron uzaklaştırma kesitleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar farklı cam sistemleri ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, yüksek PbO ve Bi₂O₃ içeriğine sahip camların gama radyasyonuna karşı daha etkili zırhlama özellikleri gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Ionizing radiation is widely used in medicine, nuclear technology, energy production and industrial applications. However, radiation protection is necessary due to the harmful effects of radiation on living tissues. Traditionally, materials such as lead, concrete and steel are used for radiation shielding. Recently, glass materials containing high atomic number elements have attracted significant attention for radiation shielding applications. In this study, gamma and neutron radiation shielding properties of TeO₂–PbO–Bi₂O₃ glass system containing different ratios of TeO₂ and PbO were investigated. Monte Carlo simulations using Geant4 and theoretical calculations using Phy-X/PSD software were performed. Mass attenuation coefficient, half value layer, mean free path, effective atomic number and fast neutron removal cross sections were calculated. The results were compared with different glass systems and discussed.