Dinamik gerilim düzeltici kullanılarak yakıt hücresine dayalı dağıtım şebekesinde gerilim çökmesinin azaltılması
Mitigation of voltage sag on distribution grid based on fuel cell using dynamic voltage restorer
- Tez No: 1020863
- Danışmanlar: PROF. DR. ZIYODULLA YUSUPOV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Elektrik dağıtım şebekesinden gerilim düşüşünün giderilmesi, yük tarafı için önemli bir sorundur. Ayrıca, dağıtım ağı çoğunlukla gerilim düşüşlerini telafi etmek, kesintisiz, güvenilir ve kaliteli bir güç sağlamak için dinamik gerilim restoratörü (DVR) teknolojisini kullanmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma, bir proton değişim membranı yakıt hücresi (PEMFC) kombinasyonunu içeren iki tür yakıt hücresi (FC) önermektedir. Bu teklif, geleneksel pil destekli DVR teknolojisini PEMFC ile değiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu öneri raporu, sıfır sera gazı emisyonu, yüksek tepki süresi ve enjeksiyon gerilimi ile PEMFC kullanılarak DVR teknolojisinin tasarımını ve modellemesini sunmaktadır. Bu tezde, PEMFC-DVR teknolojisi, özellikle Oransal İntegral Denetleyici, Bulanık Mantık Denetleyici ve Uyarlanabilir Nöro-Bulanık Çıkarım Sistemi gibi ileri kontrol mekanizmalarını içerecektir. Bu metodolojiler, PEMFC-DVR kurulumunun performansını optimize etmek, elektrik dağıtım şebekesindeki gerilim seviyelerini istikrarlı tutma yeteneğini artırmak için kullanılacaktır. Ayrıca, dağıtım şebekesine entegre edilen PEMFC-DVR teknolojisi, hassas bir yükü nasıl destekleyeceğini ve farklı arızalar sırasında gerilimin nasıl değiştiğini modellemek için kullanılacaktır. Ayrıca, bu teknolojinin detaylı modellemesi ve analitik değerlendirmesi için MATLAB/Simulink kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The mitigation of voltage sag from the electrical distribution grid is a major concern for the load side. Additionally, the distribution network predominantly uses the dynamic voltage restorer (DVR) technology to compensate for voltage sags, ensuring an uninterrupted, reliable, and quality power supply. Hence, this study proposes one types of fuel cells (FC), which comprise a combination of a proton-exchange membrane fuel cell (PEMFC). It endeavors to replace conventional battery-powered DVR technology with PEMFC. This proposal report presents the design and modeling of the DVR technology using PEMFC with zero greenhouse gas emissions, high response time, and injection voltage. In this thesis, the PEMFC-DVR technology will incorporate advanced control mechanisms, specifically the Proportional Integral (PI) Controller, Fuzzy Logic Controller (FLC), and Adaptive Neuro-Fuzzy Inference System (ANFIS). These methodologies will be deployed to optimize the performance of the PEMFC-DVR setup, enhancing its ability to maintain stable voltage levels within the electrical distribution grid. Also, the PEMFC-DVR technology that is built into the distribution grid will be used to model how to supply a sensitive load and look at how the voltage changes during different faults. Furthermore, MATLAB/Simulink will be employed for the detailed modeling and analytical evaluation of this technology.