Monofloral cistus arı poleni polifenollerin karakterizasyonu ve biyoyararlanımı
Characterization and bioavailability of monofloral cistus bee pollen polyphenols
- Tez No: 1020886
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF CAN GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
Özet
Arı ürünleri tüm dünyada ve ülkemizde giderek daha fazla ilgi görmekte; arıcılık sektörü ekonomik açıdan da büyük önem taşımaktadır. Arı poleninin biyoaktif içeriği botanik köken, coğrafi konum, iklim koşulları ve hasat sonrası işlemler gibi pek çok faktörden etkilendiğinden, fizikokimyasal ve fitokimyasal karakterizasyonu kritik bir önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Trakya bölgesinden toplanan monofloral Cistus arı poleninin botanik kökeninin belirlenmesi, polifenol profilinin LC-MS/MS ile karakterize edilmesi ve in vitro sindirim modeli aracılığıyla biyoyararlanımının değerlendirilmesidir. Bu kapsamda örneğin botanik kökeni melissopalinolojik analiz ve DNA barkodlama yöntemleriyle tespit edilmiş; fizikokimyasal ve fitokimyasal analizlerle besin içeriği ve biyoaktif madde zenginliği ortaya konmuştur. Polifenol profili LC-MS/MS yöntemiyle ayrıntılı biçimde karakterize edilmiş; statik INFOGEST protokolüne dayalı in vitro sindirim çalışmasıyla ağız, mide ve bağırsak fazlarındaki biyoyararlanım düzeyleri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulguların Trakya kökenli Cistus polenleri için bir kimyasal referans seti oluşturmasına ve fonksiyonel gıda formülasyonlarına bilimsel zemin sağlamasına katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Bee products are gaining increasing attention worldwide and in our country, while the beekeeping sector also holds great economic importance. Since the bioactive content of bee pollen is influenced by numerous factors such as botanical origin, geographical location, climatic conditions, and post-harvest processes, its physicochemical and phytochemical characterization is of critical importance. The aim of this study is to determine the botanical origin of monofloral Cistus bee pollen collected from the Thrace region, to characterize its polyphenol profile by LC-MS/MS, and to evaluate its bioaccessibility through an in vitro digestion model. In this context, the botanical origin of the sample was identified using melissopalynological analysis and DNA barcoding; its nutritional content and bioactive compound richness were revealed through physicochemical and phytochemical analyses. The polyphenol profile was characterized in detail by LC-MS/MS, and bioaccessibility levels across the oral, gastric, and intestinal phases were assessed using an in vitro digestion protocol based on the static INFOGEST model. The findings are expected to contribute to establishing a chemical reference dataset for Thrace-origin Cistus pollen and to provide a scientific basis for functional food formulations.