Arkuat çekirdekteki kolinerjik nöronların sirkadiyen ritme ve diyete bağlı beslenme davranışı üzerindeki rolü
The role of cholinergic neurons in the arcuate nucleus on circadian rhythm and diet-dependent feeding behavior
- Tez No: 1020885
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, hipotalamusta yer alan arkuat nükleus (ARC) kolinerjik nöronlarının beslenme davranışının sirkadiyen ve diyet bağımlı düzenlenmesindeki rolü kemogenetik yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada, ChAT-Cre transgenik fare modelinde, ARC kolinerjik nöronlarına özgül olarak hM3D(Gq) DREADD reseptörleri eksprese edilerek bu nöronların kontrollü aktivasyonu sağlanmış ve farklı sirkadiyen fazlar ile diyet koşulları altında besin alımı değerlendirilmiştir. Deneysel süreçte, hayvanlar standart diyet ve yüksek yağlı diyet koşullarında izlenmiş; klozapin uygulamaları ışık ve karanlık faz başlangıçlarında gerçekleştirilerek sirkadiyen faza özgü beslenme yanıtları değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, ARC kolinerjik nöronlarının aktivasyonunun yalnızca hayvanların daha aktif olduğu karanlık fazda standart yem tüketimini anlamlı düzeyde artırdığını, ışık fazında ise belirgin bir etki oluşturmadığını ortaya koymuştur. Buna karşın, artan gece tüketiminin gündüz fazında kompansatuvar bir azalma ile dengelendiği ve toplam günlük enerji alımının değişmediği belirlenmiştir. Bu bulgu, kolinerjik modülasyonun enerji homeostazını bozmaksızın beslenmenin zamansal dağılımını düzenlediğini göstermektedir. Yüksek yağlı diyet koşullarında ise kolinerjik aktivasyonun beslenme davranışı üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı gözlenmiştir. Bu durum, hedoni temelli beslenme mekanizmalarının hipotalamik kolinerjik modülasyonu baskılayabileceğini işaret etmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma ARC kolinerjik nöronlarının evrensel bir iştah artırıcı sistemden ziyade, sirkadiyen zamana ve metabolik duruma duyarlı bir düzenleyici mekanizma olarak işlev gördüğünü ortaya koymakta ve hipotalamik beslenme devrelerinin zamansal organizasyonuna ilişkin yeni bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the role of cholinergic neurons located in the arcuate nucleus (ARC) of the hypothalamus in the circadian- and diet-dependent regulation of feeding behavior was investigated using chemogenetic methods. In the study, controlled activation of ARC cholinergic neurons was achieved by selectively expressing hM3D(Gq) DREADD receptors in these neurons in the ChAT-Cre transgenic mouse model, and food intake was evaluated under different circadian phases and dietary conditions. During the experimental process, animals were monitored under standard diet and high-fat diet conditions; clozapine administrations were performed at the onset of the light and dark phases to assess circadian phase-specific feeding responses. The obtained findings revealed that activation of ARC cholinergic neurons significantly increased standard chow consumption only during the dark phase, when the animals are more active, while no significant effect was observed during the light phase. In contrast, the increased nocturnal intake was balanced by a compensatory reduction during the daytime phase, and total daily energy intake remained unchanged. This finding indicates that cholinergic modulation regulates the temporal distribution of feeding without disrupting energy homeostasis. Under high-fat diet conditions, however, cholinergic activation was found to have no significant effect on feeding behavior. This suggests that hedonic feeding mechanisms may suppress hypothalamic cholinergic modulation. In conclusion, this study demonstrates that ARC cholinergic neurons function not as a universal appetite-promoting system, but rather as a regulatory mechanism sensitive to circadian timing and metabolic state, and it provides a new perspective on the temporal organization of hypothalamic feeding circuits.