Ticari potansiyeli olan monofloral balların paketleme ve depolama koşullarının kalite kriterlerine etkisi ve optimizasyonu
Optimization and effect of packaging and storage conditions of monofloral honey with commercial potential on quality criteria
- Tez No: 751879
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN DURU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemizde yaygın olarak üretilen ve ticari potansiyeli olan monofloral balların (Kestane, Ayçiçek, Geven ve Narenciye balı) endüstriyel paketlenmesi sürecinde maruz kaldığı işlemler (süzme ve ısıl işlemler) balın kalitesine ve biyolojik aktivitesine etkisi araştırıldı. Buna ilaveten söz konusu balların depolama ve rafta maruz kaldığı diğer faktörlerin ( ısı ve ışık gibi) de zamana bağlı olarak kaliteleri üzerine etkileri araştırıldı. Tez çalışmasına konu olan kestane, geven, narenciye ve ayçiçeği balları ülkemizde üretim potansiyeli yüksek olan istasyonlarda TAGEM-17/AR-GE-13 nolu proje kapsamında, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) himayesinde gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında temin edilen balların çeşitli koşullardaki raf ömürleri ve paketleme sürecinde yapılan işlemlerin raf ömrüne etkisini belirlemek amacıyla her bir numunenin bir yarısı sadece süzme işlemine maruz bırakılırken, diğer yarısı 45oC geçmeyecek koşullarda ısıl işlem uygulanarak süzüldü., Her iki işlemle paketlenen ballar kendi içinde iki kısma ayrılarak saydam cam kavanozlarda bir kısmı doğal haliyle depolama ve raf koşullarına maruz bırakıldı, diğer kısım ise paketleme sırasında uygulanan sıcaklık (
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of the processes (filtration and heat treatments) that monofloral honeys (Chestnut, Sunflower, Geven and Citrus honey), which are widely produced in our country and have commercial potential, are exposed to in the industrial packaging process on the quality and biological activity of honey. In addition, we examined the effects of other factors (such as heat and light) on the storage and shelf exposure of these types of honey. The study, which is about chestnut, cereal, citrus and sunflower honeys, was carried out under the Central Turkish Beekeeping Association (TAB) within the scope of the project TAGEM-17/R&D-13 in the stations with high production potential in our country. To determine the shelf life of the honey provided within the scope of the project under various conditions and the effect of the processes performed during the packaging process on the shelf life, one half of each sample was only subjected to the filtering process, while the other half was filtered by applying heat treatment under conditions not exceeding 45oC. The honeys packaged by both processes were divided into two parts, and some of them were subjected to storage and shelf conditions in clear glass jars in their natural state. The other part was stored under storage conditions after being exposed to the temperature (< 45oC) and duration applied during packaging. Each heat-treated and non-heat-treated monofloral honey was stored under two different conditions: light at room temperature (