Cisplatin dirençli baş boyun kanserli hücrelerde fingolimodun etki mekanizması
Mechanism of action of fingolimod in cisplatin-resistant head and neck cancer cells
  1. Tez No: 1020892
  2. Yazar: VUSAL YUSIFOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KUŞ, DOÇ. DR. CANAN VEJSELOVA SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
Özet
Baş-boyun bölgesinde oluşan kanserler dünyada ve ülkemizde morbidite ve mortalitesi yüksek hastalıklardır. Baş boyun kanserlerinden biri olan larenks kanserinin tedavisinde standart protokol olarak kemoterapi ajanlarından cisplatinin kullanımı yaygındır. Ancak, ileri tedavi cisplatine karşı direnç gelişimi kaydedilmekte ve bu nedenle de tedaviye yanıt oranlarında düşme meydana gelmektedir. Bu süreçler hücre içi ilaç metabolizması, DNA onarım mekanizmaları ve apoptoz mekanizmaları gibi yolakları kapsamaktadır. Bu nedenle, mevcut tedavi uygulamalarına ve ajanlarına dirençli hücrelerde etkili potansiyeli yüksek yeni ajanların araştırılması önemlidir. Böyle bir ajan grubuna dahil olan Fingolimod (FTY720), esasen multipl skleroz tedavisinde kullanılan bir sfingozin-1 fosfat reseptörü modülatörüdür. Yapılan araştırmalarda, fingolimodun birçok farklı solid tümörlerde antiproliferatif ve proapoptotik etki gösterdiği rapor edilmiştir. Bu projede, fingolimodun cisplatin direnci oluşturulmuş larenks kanseri hücrelerinde potansiyel sitotoksik, antiproliferatif ve proapoptotik etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında cisplatine direnç kazandırılmış HEp-2 hücreleri in vitro modeli kullanılarak MTT tekniği ile sitotoksisite, Annexin-V ve kaspaz 3/7 aktivite analizleri ve hücre içi lipit seviyelerinin ölçülmesi ile proapoptotik etki ve koloni oluşumu testi ile de FTY720'nin antiinvazif potansiyeli değerlendirilmiştir. Bu proje kapsamında, fingolimodun baş-boyun kanseri tedavisinde ilk kez yeni nesil hedefe yönelik bir tedavi seçeneği olarak kullanılma potansiyelini ortaya koyacak araştırmalar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancers occurring in the head and neck region are diseases with high morbidity and mortality rates worldwide and in our country. The use of cisplatin, a chemotherapy agent, is commonly used as a standard protocol in the treatment of laryngeal cancer, a head and neck cancer. However, resistance to cisplatin is observed with advanced treatment, resulting in decreased response rates. These processes involve pathways such as intracellular drug metabolism, DNA repair mechanisms, and apoptosis. Therefore, it is important to investigate new agents with high potential for efficacy in cells resistant to existing therapeutic approaches and agents. Fingolimod (FTY720), a sphingosine-1 phosphate receptor modulator primarily used in the treatment of multiple sclerosis, is one such agent. Studies have reported that fingolimod exhibits antiproliferative and proapoptotic effects in many different solid tumors. This thesis aimed to investigate the potential cytotoxic, antiproliferative, and proapoptotic effects of fingolimod in cisplatin-resistant laryngeal cancer cells. This study, which was conducted using cisplatine-resistant HEp-2 cell in vitro model evaluate cytotoxicity with MTT, Annexin-V and caspase 3/7 activity assays, and intracellular lipid levels, along with proapoptotic effects and antiinvasive potential of FTY720 through colony formation tests. This project aimed to explore the potential use of fingolimod as a first-generation, targeted therapy option in the treatment of head and neck cancer.