Ebeveyn öz yeterliliği ile duygusal okuryazarlık ve duygu düzenleme arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between parental self-efficacy and emotional literacy and emotion regulation
  1. Tez No: 1020893
  2. Yazar: İREM NUR KAYASAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NACİYE GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Ebeveynlerin bir olaya ya da duruma verdikleri duygusal tepkiler, bir ortamda kendileri ve çevrelerindeki diğer bireylerin duygularını anlayabilme, fark edebilme, kendi duygularının farkında olabilme gibi becerilere sahip olmaları hem çocuklarının gelişimi hem de ebeveyn öz yeterlilikleri açısından oldukça önem taşımaktadır. Bu araştırmada ebeveynlerin duygu düzenleme ve duygusal okuryazarlık becerileri ile ebeveyn öz yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni duygusal okuryazarlık ve duygu düzenleme, bağımlı değişkeni ise ebeveyn öz yeterliliği olarak belirlenmiştir. Araştırmanının çalışma grubunu 3-15 yaş aralığında çocuğu olan 406 ebeveyn (310 kadın, 96 erkek) oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Duygusal Okuryazarlık Ölçeği, Ebeveyn Öz Yeterlilik Ölçeği ve Anne Baba Duygu Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Bu çalışma nicel bir çalışma olup ilişkisel tarama yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler, Kolmogorov-Smimov Smirnov testi, Mann- Whitney U Testi, Kruskal-Wallis testi, Spearman Sıralı Korelasyon Katsayısı (p), Boostrap Yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda; ebeveyn öz yeterliliği, duygusal okuryazarlık ve duygu düzenleme arasında pozitif anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Ayrıca sonuçlar, duygu düzenlemenin, ebeveyn özyeterliği ile duygusal okuryazarlığı arasındaki ilişkide anlamlı bir aracılık rolü üstlendiğini ortaya koymaktadır. İlgili alanyazın ışığında araştırma bulguları tartışılmış ve konu ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Parents' emotional responses to an event or situation, their ability to understand and recognize their own emotions and the emotions of others around them, and their awareness of their own emotions are crucial for both their children's development and their self-efficacy. This research aims to examine the relationship between parents' emotion regulation and emotional literacy skills and their self-efficacy. The independent variable of the study was determined as emotional literacy and emotion regulation, and the dependent variable was parental self-efficacy. The study group consisted of 406 parents (310 women, 96 men) with children aged 3-15 years. The data collection tools used were the Personal Information Form, the Emotional Literacy Scale, the Parental Self-Efficacy Scale, and the Parental Emotion Regulation Scale. This is a quantitative study conducted using a correlational survey method. The data obtained in the study were analyzed using the Kolmogorov-Smimov Smirnov test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Spearman Rank Correlation Coefficient (p), and Bootstrap method. The findings revealed significant positive relationships between parental self-efficacy, emotional literacy, and emotion regulation. Furthermore, the results indicate that emotion regulation plays a significant mediating role in the relationship between parental self-efficacy and emotional literacy. The research findings were discussed in light of the relevant literature, and recommendations were made regarding the subject.