Develi (Kayseri) ilçesi'nin doğal ortam özellikleri vearazi kullanımı/arazi örtüsünün zamansal değişiminin belirlenmesi (1994-2024)
Determination of the natural environmental features and the temporal change of land use/land cover in Develi (Kayseri) district (1994-2024)
  1. Tez No: 1020929
  2. Yazar: MERYEM KIZILARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ DEMİRAĞ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Hızla artan dünya nüfusu, kentleşme ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak arazi kullanımı ve arazi örtüsünde meydana gelen zamansal değişimlerin izlenmesi, günümüzde sürdürülebilir çevre yönetimi ve doğru arazi planlaması için kritik bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu çalışma, Kayseri ili Develi ilçesinin doğal ortam özelliklerini ortaya koymayı ve 1994-2024 yılları arasında meydana gelen arazi kullanımı ve arazi örtüsü değişimlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, Landsat 5/7 TM ve Landsat 8/9 uydu görüntüleri kullanılarak ENVI yazılımı ve Google Earth Engine (GEE) platformu üzerinden“Maksimum Olabilirlik”kontrollü sınıflandırma yöntemi uygulanmıştır. Zamansal değişimlerin yanı sıra vejetasyon dinamiklerini izlemek amacıyla NDVI (Normalize Edilmiş Fark Bitki İndeksi) analizleri gerçekleştirilmiştir. Üretilen haritaların doğruluğu Hata Matrisi ve Kappa katsayıları ile istatistiksel olarak doğrulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, 30 yıllık süreçte en ciddi değişim mera ve tarım alanları arasında yaşanmıştır; 1994 yılında sahanın %44,04'ünü kaplayan mera alanları %33,57'ye gerilerken, tarım alanları %26,17'den %34,18'e yükselmiştir. Sulama projeleri ve beşerî müdahalelerle tarımsal genişleme artarken, sulak alanlarda yaklaşık %70 oranında bir azalma yaşanmış ve 2024 yılı itibarıyla sahada 38 km²'lik“Kuru Göl”alanı ortaya çıkmıştır. Ağaçlandırma faaliyetlerine bağlı olarak orman alanları %2,73'ten %5,21'e yükselmiş, tarım dışı alanların payı ise %0,56'dan %1,87'ye çıkarak kentsel yayılmayı kanıtlamıştır. Elde edilen bulgular, Develi ilçesinde beşerî faaliyetlerin doğal ortamın sunduğu imkânlar dahilinde arazi kullanımını önemli ölçüde dönüştürdüğünü ve hassas ekosistemler üzerinde baskı oluşturduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the rapidly growing global population, urbanization, and technological advancements, monitoring temporal changes in land use and land cover has become a critical necessity for sustainable environmental management and proper land planning today. This study aims to identify the natural environmental characteristics of Develi District in Kayseri Province and to determine the changes in land use and land cover that occurred between 1994 and 2024. Within the scope of the research, the“Maximum Likelihood”supervised classification method was applied using Landsat 5/7 TM and Landsat 8-9 satellite images via ENVI software and the Google Earth Engine (GEE) platform. In addition to temporal changes, NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) analyses were conducted to monitor vegetation dynamics. The accuracy of the generated maps has been statistically validated using an error matrix and Kappa coefficients. According to the analysis results, the most significant change over the 30-year period occurred between pasture and agricultural lands. While pasture areas, which covered 44.04% of the study area in 1994, decreased to 33.57%, agricultural areas increased from 26.17% to 34.18%. As agricultural expansion increased due to irrigation projects and human interventions, wetland areas decreased by approximately 70%, resulting in the emergence of a 38 km²“Dry Lake”area within the study area as of 2024. Due to afforestation activities, forest areas increased from 2.73% to 5.21%, while non-agricultural areas rose from 0.56% to 1.87% evidencing urban sprawl. The findings reveal that human activities in Develi District have significantly transformed land use within the constraints of the natural environment and are placing pressure on sensitive ecosystems.