Tinnitus alt tiplerinde odyolojik test bulguları ile hematolojik parametreler arasındaki klinik ilişkinin incelenmesi
Investigation of the clinical relationship between audiological test findings and hematological parameters in tinnitus subtypes
- Tez No: 1020986
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Odyoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Audiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması tinnitusun farklı alt tiplerine (akut/kronik, işitme kayıplı/kayıpsız, unilateral/bilateral) sahip bireylerde odyolojik test bulguları ile hematolojik parametreler arasındaki klinik ilişkiyi kapsamlı bir şekilde incelemeyi ve tinnitusun altında yatan patofizyolojik mekanizmaların aydınlatılmasına katkıda bulunmayı amaçlamıştır. Çalışma, 2024-2025 yılları arasında bir üniversite hastanesinin Kulak Burun Boğaz ve Odyoloji polikliniğine başvuran, tinnitus şikâyeti olan ve dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 126 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, tinnitusun süresi (akut ≤6 ay / kronik >6 ay), işitme durumu (kayıplı/kayıpsız) ve lateralizasyonu (unilateral/bilateral) temelinde altı farklı gruba (her grupta n=21) ayrılmıştır. Tüm katılımcılara saf ses odyometrisi, konuşma odyometrisi, timpanometri, akustik refleks ölçümü, distortion product otoakustik emisyon (DPOAE), tinnitus pitch ve loudness matching, minimum maskeleme seviyesi (MML) ve rezidüel inhibisyon (RI) testlerini içeren kapsamlı bir odyolojik ve psikoakustik değerlendirme bataryası uygulanmıştır. Ayrıca, Tinnitus Handicap Inventory (THI) anketi ile tinnitusun günlük yaşam üzerindeki etkisi değerlendirilmiş ve katılımcıların son bir hafta içinde yapılmış tam kan sayımı sonuçlarından hematolojik parametreler (WBC, NEU#, LYM#, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, PLT, MPV, RDW-CV) ile bunlardan hesaplanan NLR ve PLR değerleri elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde Shapiro-Wilk normallik testi, One-Way ANOVA, Kruskal-Wallis, Pearson/Spearman korelasyon analizi ve çoklu lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Yedi farklı odyolojik/psikoakustik test bataryası ve 13 hematolojik parametrenin değerlendirildiği bu çalışmada, gruplar arasında en anlamlı farklılıklar akut, kronik ve bilateral gruplarda gözlenmiştir. Odyometrik eşikleri tamamen normal olan grupta dahi yüksek frekanslarda DPOAE SNR değerlerinin (1.5 dB) normal kabul edilen 6 dB sınırının altında saptanması,“gizli işitme kaybı”hipotezini doğrulamıştır. Hematolojik parametrelerde, MPV (p<0.001), NLR (p=0.023) ve PLR (p=0.030) değerlerinde gruplar arasında anlamlı fark bulunurken, en yüksek NLR (3.17±1.10) ve MPV (12.1±1.4 fL) değerleri akut grupta saptanmıştır. Korelasyon analizlerinde, tinnitus şiddeti ile MPV (r=0.48, p<0.001) ve NLR (r=0.44, p<0.001) arasında pozitif; HGB (r=-0.38, p=0.004) arasında negatif korelasyon bulunmuştur. DPOAE SNR (8 kHz) ile MPV (r=-0.52, p<0.001) ve NLR (r=-0.46, p<0.001) arasında ise güçlü negatif korelasyon saptanmıştır. Çoklu lojistik regresyon analizinde, şiddetli tinnitus (THI ≥ 58) için bağımsız risk faktörleri MPV (OR=2.32, %95 GA: 1.45-3.72, p<0.001), NLR (OR=1.93, %95 GA: 1.28-2.91, p=0.008) ve düşük HGB (OR=0.65, %95 GA: 0.45-0.94, p=0.042) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aimed to comprehensively investigate the clinical relationship between audiological test findings and hematological parameters in individuals with different subtypes of tinnitus (acute/chronic, hearing loss/normal hearing, unilateral/bilateral) and to contribute to the elucidation of the underlying pathophysiological mechanisms of tinnitus. The study was conducted between 2024 and 2025 on a total of 126 individuals who presented to the Otorhinolaryngology and Audiology outpatient clinic of a university hospital with tinnitus complaints and met the inclusion criteria. Participants were divided into six different groups (n=21 in each group) based on tinnitus duration (acute ≤6 months / chronic >6 months), hearing status (hearing loss/normal hearing), and lateralization (unilateral/bilateral). A comprehensive audiological and psychoacoustic evaluation battery, including pure tone audiometry, speech audiometry, tympanometry, acoustic reflex measurement, distortion product otoacoustic emissions (DPOAE), tinnitus pitch and loudness matching, minimum masking level (MML), and residual inhibition (RI) tests, was administered to all participants. Additionally, the impact of tinnitus on daily life was assessed using the Tinnitus Handicap Inventory (THI) questionnaire, and hematological parameters (WBC, NEU#, LYM#, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, PLT, MPV, RDW-CV) along with NLR and PLR values calculated from these were obtained from complete blood count results performed within the last week for each participant. Statistical analysis of the data utilized the Shapiro-Wilk normality test, One-Way ANOVA, Kruskal-Wallis, Pearson/Spearman correlation analysis, and multivariate logistic regression analysis. In this study, where seven different audiological/psychoacoustic test batteries and 13 hematological parameters were evaluated, the most significant differences between groups were observed in the acute, chronic, and bilateral groups. The finding that DPOAE SNR values (1.5 dB) at high frequencies were below the generally accepted normal limit of 6 dB, even in the group with completely normal audiometric thresholds, confirmed the“hidden hearing loss”hypothesis. Regarding hematological parameters, significant differences were found between groups for MPV (p<0.001), NLR (p=0.023), and PLR (p=0.030), with the highest NLR (3.17±1.10) and MPV (12.1±1.4 fL) values detected in the acute group. Correlation analyses revealed positive correlations between tinnitus severity and MPV (r=0.48, p<0.001) and NLR (r=0.44, p<0.001), and a negative correlation with HGB (r=-0.38, p=0.004). Furthermore, strong negative correlations were found between DPOAE SNR (8 kHz) and MPV (r=-0.52, p<0.001) and NLR (r=-0.46, p<0.001). Multivariate logistic regression analysis identified MPV (OR=2.32, 95% CI: 1.45-3.72, p<0.001), NLR (OR=1.93, 95% CI: 1.28-2.91, p=0.008), and low HGB (OR=0.65, 95% CI: 0.45-0.94, p=0.042) as independent risk factors for severe tinnitus (THI ≥ 58).