Kazak yazar Bakkoja Mukay'ın Ömirzaya romanında repressiya
Repression in the novel Ömirzaya of the Kazakh writer Bakkoja Mukay
- Tez No: 1021006
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE KINACI BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Dilbilim, Turkish Language and Literature, Linguistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, bağımsızlık dönemi Çağdaş Kazak Edebiyatı'nın öne çıkan temsilcilerinden yazar ve dramaturg Bakkoja Mukay'ın Ömirzaya adlı romanında repressiya konusu ele alınmıştır. Tez çalışması beş ana bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde tez çalışmasında ele alınan repressiya konusu açıklanmış; araştırmanın amacına, önemine, yöntemine dair bilgi verilmiştir.“Kazak Yazar Bakkoja Mukay”bölümünde yazarın hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında bilgilere değinilmiştir.“Romanın Tarihî Arka Planı”bölümünde Kazakistan'da repressiya süreci, Kazak kültür tarihinde Kenesarı Han ve Sızdık Töre, Rusya-Afganistan Savaşı ve 1986 Aralık Olayları değerlendirilmiştir.“Yapısal İnceleme”bölümünde ise Ömirzaya romanının yapısal incelemesi yapılmıştır.“Sonuç”bölümünde araştırmada ulaşılan sonuçlara yer verilmiştir. Bu bölümler dışında kaynakça incelenen ve çalışma sırasında faydalanılan eserlerden oluşmaktadır. Eklerde ise Bakkoja Mukay'ın farklı dönemlerde çekilmiş fotoğrafları ve romanın fiziki yapısı hakkında bilgi vermesi amacıyla örnek sayfalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the theme of repression in the novel Ömirzaya by Bakkoja Mukay, one of the leading representatives of contemporary Kazakh literature in the post-independence period, as well as a prominent writer and playwright. The thesis consists of five main chapters. The Introduction explains the concept of repression addressed in the study and provides information on the purpose, significance, and methodology of the research. The chapter titled“The Kazakh Writer Bakkoja Mukay”presents information about the author's life, literary personality, and works.“The Historical Background of the Novel”examines the process of repression in Kazakhstan, Kenesary Khan and Syzdyk Töre in the history of Kazakh culture, the Soviet–Afghan War, and the December 1986 Events. The chapter“Structural Analysis”offers a structural analysis of the novel Ömirzaya. The“Conclusion”presents the findings and overall results of the research. In addition to these chapters, the Bibliography includes the sources consulted and used throughout the study. The Appendices contain photographs of Bakkoja Mukay taken during different periods of his life, as well as sample pages from the novel to provide information about its physical structure.