Kamu yönetiminde mobbing: Kamu kurumu çalışanlarının maruz kaldıkları mobbing hakkındaki hukuki kararlar üzerine biranaliz
Mobbing in public administration: An analysis of legal decisions on mobbing to public officials
  1. Tez No: 1021007
  2. Yazar: REYHAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN GÖÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Psikolojik taciz (mobbing), çalışma yaşamında bireyin onurunu, sağlığını ve mesleki geleceğini olumsuz etkileyen önemli bir sorundur. Kamu kurumlarının hiyerarşik yapısı ve idari yetkinin yoğun kullanımı, mobbing davranışlarının ortaya çıkmasına elverişli bir ortam oluşturabilmektedir. Türk hukukunda mobbingi doğrudan düzenleyen özel bir kanunun bulunmaması nedeniyle hukuki koruma büyük ölçüde yargı kararları ve genel hukuk kuralları aracılığıyla sağlanmaktadır. Bu çalışmada, kamu kurumlarında ortaya çıkan mobbing olgusu yargısal ve kurumsal kararlar çerçevesinde incelenmiştir. Araştırmada nitel yöntem ve içerik analizi tekniği kullanılmış; yaklaşık bin iki yüz karar taranmış, kamu kurumlarıyla ilgili olduğu tespit edilen 387 karar NVivo 12 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. İncelenen kararlar; Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi ve Kamu Denetçiliği Kurumu kararlarından oluşmaktadır. Araştırma bulguları, mobbing uyuşmazlıklarının özellikle 2019-2021 yılları arasında yoğunlaştığını göstermektedir. En sık karşılaşılan mobbing davranışları görev yapmanın engellenmesi, yer değişikliği ve geçici görevlendirme yoluyla dışlama, idari yetkinin kötüye kullanılması, itibar zedeleme ve psikolojik baskıdır. Ayrıca bazı vakalarda tehdit, fiziksel saldırı ve cinsel taciz gibi daha ağır davranış biçimlerine de rastlanmıştır. Bulgular, kamu kurumlarında mobbingin yalnızca bireysel çatışmalardan kaynaklanmadığını, örgütsel yapı ve yönetsel uygulamalarla yakından ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda kurumsal denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi, idari süreçlerin şeffaflaştırılması ve mobbing farkındalığının artırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Psychological harassment (mobbing) is a significant problem in working life that adversely affects an individual's dignity, health, and professional future. The hierarchical structure of public institutions and the intensive use of administrative authority may create an environment conducive to the emergence of mobbing behaviors. Since there is no specific legislation directly regulating mobbing in Turkish law, legal protection is largely provided through judicial decisions and general legal principles. This study examines the phenomenon of mobbing in public institutions within the framework of judicial and institutional decisions. A qualitative research method and content analysis technique were employed. A total of approximately one thousand two hundred decisions were reviewed, and 387 decisions related to public institutions were identified and analyzed using the NVivo 12 software. The analyzed decisions consisted of rulings and decisions issued by the Court of Cassation, the Council of State, the Constitutional Court, and the Ombudsman Institution. The findings reveal that mobbing-related disputes were particularly concentrated between 2019 and 2021. The most frequently encountered mobbing behaviors included obstruction of job performance, exclusion through relocation and temporary assignment, abuse of administrative authority, reputational damage, and psychological pressure. In addition, more severe forms of misconduct such as threats, physical assault, and sexual harassment were identified in some cases. The findings demonstrate that mobbing in public institutions is not solely the result of individual conflicts but is also closely related to organizational structures and managerial practices. Accordingly, the study concludes that institutional oversight mechanisms should be strengthened, administrative processes should be made more transparent, and awareness of mobbing should be increased.