21. yüzyıl divan şairi Ömer Demirbağ'ın divan'ında dinî ve tasavvufî unsurlar
Religious and sufi elements in the divan of Ömer Demirbağ a 21st century divan poet
- Tez No: 1021005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE FARSAKOĞLU EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 21. yüzyıl divan şairi olarak bilinen Ömer Demirbağ'ın Divan'ının dinî ve tasavvufî unsurları incelenmiştir. Çalışmanın amacı Ömer Demirbağ'ın Divan'ında yer alan dinî ve tasavvufî unsurları şiirlerinde nasıl ele aldığını ortaya koymak, böylece şairin şiirlerine yansıyan dinî ve tasavvufî düşünce dünyasını gösterebilmektir. Bu kapsamda Divan'da yer alan edebî unsurlar dinî ve tasavvufî açıdan analiz edilerek incelenmiştir. Ömer Demirbağ, eserinde dinî ve tasavvufî unsurları oldukça yoğun olarak ele almıştır. Divan'ının büyük çoğunluğunda dinî ve tasavvufî muhteva hâkimdir. Şiirlerinde genel itibarıyla Allah aşkı işlenmektedir. Allah'ın birliğine ve kudretine vurgu yapılmıştır. Divan'da; ayet ve hadis iktibaslarına, kendisi için ve tüm insanlık için yapılan dualara ve başta nefs ü hevâ, ölüm, vasl, dert gurbet ile lütuf olmak üzere birçok tasavvufî unsura yer verilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma ile Ömer Demirbağ'ın Divan'ına yansıyan edebî yönü, dinî ve tasavvufî unsurlar çerçevesinde ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the religious and sufi elements in the Divan of Ömer Demirbağ, known as a 21st-century divan poet. The aim of this study is to reveal how Ömer Demirbağ addresses the religious and sufi elements in his Divan, thereby illustrating the religious and sufi worldview reflected in his poetry. Within this scope, the literary elements in the Divan have been analyzed and examined from religious and sufi perspectives. Ömer Demirbağ addresses religious and sufi elements quite extensively in his work. Religious and sufi content dominates the vast majority of his Divan. Generally speaking, his poems explore the love of God. Emphasis is placed on the oneness and power of God. The Divan includes quotations from verses of the Quran and hadiths, as well as various prayers offered for himself and for all humanity; it also features numerous sufi themes, including the self and its desires, death, reunion, sorrow, exile, and divine grace. In conclusion, this study has sought to highlight the literary aspects reflected in Ömer Demirbağ's Divan within the framework of religious and sufi elements.