Development of feasible and sustainable Ro-Ro transportation in the Mediterranean
Akdeniz'de uygulanabilir ve sürdürülebilir Ro-Ro taşımacılığının geliştirilmesi
- Tez No: 1021018
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Akdeniz'in çoklu taşıma lojistik ağı içinde kritik bir bağlantı görevi gören Roll-on/Roll-off (Ro-Ro) deniz taşımacılığı, Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu arasında tekerlekli yüklerin verimli ve yüksek frekanslı hareketini sağlar. Stratejik önemine rağmen, sektör altyapı asimetrisi, çevresel düzenlemeler ve parçalanmış yönetişim yapıları gibi kısıtlamalarla karşı karşıyadır. Bu tez, Akdeniz Ro-Ro ağlarının stratejik optimizasyon modelini geliştirerek üç aşamalı bir araştırma tasarımı sunar. İlk olarak, Çoklu Kriter Karar verme Metodolojisi MCDM) çerçevesi—Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ile desteklenen—16 kritik kriter üzerinde terminal ve rota rekabetçiliğini değerlendirmek için geliştirilmiştir. Bu kriterler arasında intermodal bağlantı, çevresel uyum ve liman dijitalleşmesi bulunmaktadır. Faktör ağırlıkları, liman otoriteleri, denizcilik şirketleri (örneğin, DFDS, Grimaldi Lines, GNV) ve lojistik sağlayıcılarıyla yapılan yapılandırılmış paydaş anketleriyle elde edilmiş ve uzman onayıyla doğrulanmıştır. İkinci olarak, Trieste, Barselona, Ambarlı ve Tunus gibi 30'dan fazla büyük Ro-Ro terminalinin jeo-mekansal analizi ve kalitatif karşılaştırmalı değerlendirmesi, altyapı eksikliklerini, az kullanılan koridorları ve dijital entegrasyon zorluklarını ortaya koymuştur. Üçüncü olarak, gizil talep haritalaması ve AHP türetilmiş önceliklendirme temelinde, tez Euro-MENA ticaretini geliştirmeyi, yoğun kara rotalarını atlamayı ve bölgesel dayanıklılığı artırmayı amaçlayan yeni yüksek potansiyelli Ro-Ro rotaları önermektedir. Önerilen ana rotalar arasında Damietta–Patras–Trieste ve Ambarlı–Trieste–Marseille bulunmaktadır. Bu rotaların ekonomik canlılık, sürdürülebilirlik etkisi ve AB ve IMO yeşil denizcilik politikalarıyla uyumu değerlendirilmiştir. Değerlendirme çerçevesi, liman planlayıcıları, politika yapıcılar ve denizcilik lojistiği paydaşları için eyleme geçirilebilir içgörüler sunarak rotaların planlanması ve terminal yatırımlarının önceliklendirilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Roll-on/Roll-off (Ro-Ro) maritime transport serves as a vital link in the Mediterranean's multimodal logistics network, enabling efficient, high-frequency movement of wheeled cargo between Europe, North Africa, and the Middle East. Despite its strategic relevance, the sector remains constrained by infrastructural asymmetries, environmental regulations, and fragmented governance structures. This thesis develops a strategic optimization model for Mediterranean Ro-Ro networks through a three-phase research design. First, a Multi-Criteria Decision Making (MCDM) framework—anchored by the Analytic Hierarchy Process (AHP)—was developed to evaluate terminal and route competitiveness across 16 critical criteria, including intermodal connectivity, environmental compliance, and port digitalization. Factor weights were derived from structured stakeholder surveys involving port authorities, shipping companies (e.g., DFDS, Grimaldi Lines, GNV), and logistics providers, ensuring empirical grounding and expert validation. Second, geospatial analysis and qualitative benchmarking of 30+ major Ro-Ro terminals—including Trieste, Barcelona, Ambarlı, and Tunis—revealed infrastructure gaps, underutilized corridors, and digital integration challenges. Third, based on latent demand mapping and AHP-derived prioritization, the thesis proposes new high-potential Ro-Ro routes: Key proposed routes—including Damietta–Patras–Trieste and Ambarlı–Trieste–Marseille—were assessed for their economic viability, sustainability impact, and alignment with EU and IMO green shipping policies.—each designed to enhance Euro-MENA trade, bypass congested land routes, and improve regional resilience. The evaluation framework integrates economic, operational, and environmental indicators in line with EU“Motorways of the Sea”and IMO decarbonization policies. By offering a scenario-based, expert-driven approach to route planning and terminal investment prioritization, this thesis contributes actionable insights for port planners, policymakers, and maritime logistics stakeholders aiming to modernize and decarbonize the Mediterranean Ro-Ro system.