PANKREAS KANSERİ NEDENİYLE PANKREATİKODUODENEKTOMİ UYGULANAN HASTALARDA DREN YIKAMASININ POSTOPERATİF KOMPLİKASYONLAR ÜZERİNE ETKİSİ
THE EFFECT OF DRAIN IRRIGATION ON POSTOPERATIVE COMPLICATIONS IN PATIENTS UNDERGOING PANCREATICODUODENECTOMY FOR PANCREATIC CANCER
  1. Tez No: 1021017
  2. Yazar: ONUR CAN YENEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, pankreatikoduodenektomi sonrası uygulanan sürekli dren irrigasyonunun klinik anlamlı pankreatik fistül, intraabdominal apse, postpankreatektomi kanaması (PPH), yeniden girişim ihtiyacı, gecikmiş gastrik boşalma (DGE), yoğun bakım ihtiyacı, uzamış hastane yatışı ve mortalite üzerine etkisini değerlendirmektir. Ayrıca sürekli dren irrigasyonunun postoperatif dren sıvısı örneklemeleri ve hematolojik değerler üzerine etkisi ile özellikle POPF açısından yüksek risk faktörüne sahip hastalardaki etkinliği incelenmiştir. Yöntem: Ocak 2023 ile Aralık 2025 tarihleri arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde pankreas kanseri nedeniyle pankreatikoduodenektomi uygulanan 130 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar standart dren yönetimi uygulanan kontrol grubu (n=90) ve sürekli dren irrigasyonu uygulanan irrigasyon grubu (n=40) olarak iki gruba ayrıldı. Demografik özellikler, perioperatif değişkenler, postoperatif laboratuvar bulguları, dren parametreleri ve komplikasyonlar karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar demografik özellikler ve komorbiditeler açısından benzerdi. İrrigasyon grubunda vücut kitle indeksi daha yüksek bulundu. Grade A POPF irrigasyon grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük saptanırken, klinik anlamlı POPF (Grade B/C), DGE, PPH, safra kaçağı, intraabdominal apse, perkütan girişim, reoperasyon, yoğun bakım ve hastanede yatış süresi ile mortalite açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. Dren amilaz düzeyleri açısından üçüncü ve beşinci gün ölçümlerinde gruplar arasında anlamlı fark saptanmazken, dren bilirubin ve trigliserid düzeyleri irrigasyon grubunda daha düşük bulundu. Yüksek riskli hasta alt grup analizlerinde klinik anlamlı POPF oranları irrigasyon grubunda daha düşük olmakla birlikte istatistiksel anlamlılık saptanmadı. Sonuç: Sürekli dren irrigasyonu, pankreatikoduodenektomi sonrası Grade A pankreatik fistül gelişimini azaltmış ve postoperatif dren biyokimyasal parametreleri üzerine olumlu etkiler göstermiştir. Ancak klinik anlamlı pankreatik fistül ve diğer majör postoperatif komplikasyonlar açısından anlamlı üstünlük gösterilememiştir. Sürekli dren irrigasyonu fistül gelişimini azaltabilecek bir yöntemdir. Dren irrigasyonunun etkinliğinin ortaya konulabilmesi için daha geniş örneklemli prospektif randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of this study was to evaluate the effects of continuous drain irrigation following pancreaticoduodenectomy on clinically relevant pancreatic fistula, intra-abdominal abscess, postpancreatectomy hemorrhage (PPH), need for reintervention, delayed gastric emptying (DGE), need for intensive care, prolonged hospital stay, and mortality. In addition, the effects of continuous drain irrigation on postoperative drain fluid parameters and hematological values, as well as its effectiveness particularly in patients with high-risk factors for POPF, were investigated. Method: A total of 130 patients who underwent pancreaticoduodenectomy for pancreatic cancer at the Department of General Surgery, İzmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital, between January 2023 and December 2025 were retrospectively evaluated. Patients were divided into two groups: a control group receiving standard drain management (n=90) and an irrigation group receiving continuous drain irrigation (n=40). Demographic characteristics, perioperative variables, postoperative laboratory findings, drain parameters, and complications were compared. Results: The groups were similar in terms of demographic characteristics and comorbidities. Body mass index was higher in the irrigation group. Grade A POPF was significantly lower in the irrigation group than in the control group, whereas no significant differences were found between the groups in terms of clinically relevant POPF (Grade B/C), DGE, PPH, bile leakage, intra-abdominal abscess, percutaneous intervention, reoperation, intensive care unit stay, length of hospital stay, or mortality. No significant differences were observed between the groups in drain amylase levels measured on postoperative days 3 and 5, whereas drain bilirubin and triglyceride levels were lower in the irrigation group. In subgroup analyses of high-risk patients, clinically relevant POPF rates were lower in the irrigation group; however, the difference did not reach statistical significance. Conclusion: Continuous drain irrigation reduced the development of Grade A pancreatic fistula following pancreaticoduodenectomy and showed favorable effects on postoperative drain biochemical parameters. However, no significant superiority was demonstrated in terms of clinically relevant pancreatic fistula or other major postoperative complications. Continuous drain irrigation is a method that can reduce fistula development. Larger prospective randomized studies are needed to establish the effectiveness of drain irrigation.