Atrofik maksilla vakalarında pterigoid, transnazal ve zigomatik implant kombinasyonlarının stres dağılımının sonlu eleman stres analiziyle değerlendirilmesi
Evaluation of stress distribution of pterygoid, transnasal, and zygomatic implant combinations in atrophic maxilla using finite element analysis
- Tez No: 1021046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE YURTTUTAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Atrofik maksillanın rehabilitasyonu, yetersiz kemik hacmi ve kalitesi nedeniyle implant destekli protetik tedaviler açısından önemli biyomekanik zorluklar içermektedir. Bu olgularda zigomatik implantlar uzun yıllardır güvenilir bir alternatif olarak kullanılsa da, son yıllarda transnazal ve pterigoid implantların tedavi planına eklenmesiyle farklı implant kombinasyonlarının kemik ve implant çevresindeki stres dağılımlarına etkilerinin değerlendirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı, atrofik maksillada zigomatik, transnazal ve pterigoid implant kombinasyonlarının kortikal kemik, trabeküler kemik, implantlar ve protetik metal altyapı üzerindeki biyomekanik etkilerini üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi (SESA) yöntemi ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Bu doğrultuda, atrofik maksillayı temsil eden üç boyutlu bir dijital kemik modeli oluşturulmuş ve literatürde yaygın olarak kullanılan farklı implant yerleşim stratejilerini yansıtan dört ayrı model tasarlanmıştır. Modellerde zigomatik implantların tek başına veya transnazal ve pterigoid implantlarla kombinasyon halinde kullanıldığı senaryolar değerlendirilmiştir. Tüm modellerde kortikal ve trabeküler kemik, implantlar ve protetik metal altyapı için homojen, izotrop ve lineer elastik malzeme özellikleri tanımlanmıştır. Dikey ve oblik oklüzal kuvvetler uygulanarak maksimum (Pmax) ve minimum (Pmin) principal stresler ile von Mises stres dağılımları analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, anterior bölgede zigomatik implant yerine transnazal implant kullanılan tüm modellerde, dikey ve oblik kuvvetler altında kortikal ve trabeküler kemikte oluşan Pmax ve Pmin değerlerinin azaldığı görülmüştür. Benzer şekilde, implantlar ve protetik metal altyapıda oluşan von Mises stres değerleri de transnazal implant kullanılan modellerde daha düşük bulunmuştur. Pterigoid implantın dahil edildiği modellerde ise, trabeküler kemikteki en yüksek streslerin pterigoid implant bölgesinde yoğunlaştığı, buna karşın anterior bölgede stres dağılımının daha dengeli hale geldiği belirlenmiştir. Ayrıca pterigoid implant eklenmesiyle birlikte, premolar bölgede yer alan zigomatik implant çevresindeki streslerin azaldığı saptanmıştır. Sonuç olarak, atrofik maksillanın rehabilitasyonunda zigomatik implantlara ek olarak transnazal ve pterigoid implantların kullanımı, stres dağılımını daha homojen hale getirerek kemik ve implant yapıları üzerindeki biyomekanik yükleri azaltabilmektedir. Bu bulgular, özellikle ileri derecede atrofik maksilla olgularında, alternatif implant kombinasyonlarının dörtlü zigomatik implant yaklaşımına güçlü ve uygulanabilir bir seçenek oluşturabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Rehabilitation of the atrophic maxilla presents significant biomechanical challenges for implant-supported prosthetic treatments due to insufficient bone volume and quality. Although zygomatic implants have long been used as a reliable alternative in such cases, the recent incorporation of transnasal and pterygoid implants into treatment planning has created a need to evaluate the effects of different implant combinations on stress distribution within bone and implant-related structures. The aim of this study was to comparatively assess the biomechanical effects of zygomatic, transnasal, and pterygoid implant combinations on cortical bone, trabecular bone, implants, and the prosthetic metal framework in the atrophic maxilla using three-dimensional finite element analysis (FEA). For this purpose, a three-dimensional digital bone model representing an atrophic maxilla was created, and four distinct models were designed to reflect different implant placement strategies commonly reported in the literature. The models included scenarios in which zygomatic implants were used alone or in combination with transnasal and pterygoid implants. In all models, homogeneous, isotropic, and linearly elastic material properties were assigned to cortical bone, trabecular bone, implants, and the prosthetic metal framework. Vertical and oblique occlusal forces were applied, and maximum (Pmax) and minimum (Pmin) principal stresses as well as von Mises stress distributions were analyzed. The results demonstrated that in all models where transnasal implants were used instead of zygomatic implants in the anterior region, Pmax and Pmin values in both cortical and trabecular bone decreased under vertical and oblique loading conditions. Similarly, von Mises stress values in the implants and prosthetic metal framework were lower in models incorporating transnasal implants. In models that included pterygoid implants, the highest stresses in trabecular bone were concentrated in the pterygoid implant region; however, stress distribution in the anterior region became more balanced. Furthermore, the addition of pterygoid implants resulted in reduced stress levels around the zygomatic implants located in the premolar region. In conclusion, the use of transnasal and pterygoid implants in addition to zygomatic implants in the rehabilitation of the atrophic maxilla may promote a more homogeneous stress distribution and reduce biomechanical loads on bone and implant structures. These findings suggest that alternative implant combinations may represent a strong and clinically applicable option to the quad zygomatic implant approach, particularly in cases with severe maxillary atrophy.