Anterior iliak krest kemik greftleriyle rekonstrükte edilen alt ve üst çenelerde postoperatif değerlendirme
Postoperative evaluation of upper and lower jaws reconstructed with anterior iliac crest bone grafts
- Tez No: 496816
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ALİ DELİLBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dişsizlik vakalarında protetik çözümler günden güne gelişmektedir. Günümüzde en sık tercih edilen tedavi yöntemi implant üstü protezler olması nedeniyle dental implant cerrahisi gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Atrofik çeneler yeterli kemik genişliği veya yüksekliği bulunmaması nedeniyle implant planlamasını zorlaştırmakta ve bu durum hasta ve hekimleri ileri cerrahi yöntemlere yönlendirmektedir. Günümüzde en sık otojen greftlerle augmentasyon tercih edilmektedir. Çalışmamızda ağız diş ve çene cerrahisi kliniğimizde opere olmuş hastaların kayıtlarından; atrofik çenelerde anterior iliak krestten alınan greftle augmentasyon sonrası iliak greftin rezorbsiyon oranı, kazanılan kemik miktarı, kullanılan implantların uzunluk ve çapı gibi parametrelerin retrospektif değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma toplam 20 hastayı (9 kadın, 11 erkek) kapsamaktadır. 16 hastada (%80) maksillada augmentasyon yapılırken, 3 hastada (%15) mandibulada augmentasyon yapılmış, 1 hastada da (%5) hem maksilla hem de mandibulada augmentasyon cerrahisi uygulanmıştır. Maksillada %32,42, mandibulada %48,03 rezorbsiyon oranı saptanmış ve toplamda %34,66 oranına ulaşılmıştır. 20 hastaya toplamda 122 dental implant uygulandığı tespit edilmiştir. Çalışmamız sonucunda atrofik çenelerde augmentasyon cerrahisinin güvenirliğini koruyan tedavi yaklaşımı olmaya devam ettiği, augmentasyon prosedürlerinin kendi içinde karşılaştırılmalı ileri prospektif çalışmalara ihtiyaç olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developing technology and research everyday new approaches emerge for restoration of edentulous regions. Implant restorations are becoming increasingly popular for restoration of edentulous areas, thus/hence the increased number of dental implant surgeries. However, atrophic jaws make implant planning difficult because of inadequate bone width or height, and so the patient and surgeons need for advanced surgical methods increase. Today, autogenous grafts are the most common alternative for augmentation. In our study, records of patients who were operated in Gazi University Faculty of Dentistry, Department of oral and maxillofacial surgery; were taken. The aim of our study is to evaluate parameters like; the resorption rate of the iliac graft after augmentation, the amount of bone to be obtained, the length and diameter of the implant. This study included a total of 20 patients (9 female, 11 male). Maxillar augmentation surgery was performed in 16 patients (80%), mandibular augmentation was carried out in 3 patients (15%), and augmentation was performed in maxilla and mandible in 1 patient (5%). The resorption rate was reached at 32,42% in maxilla and 48,03% in mandible. In total, we found the average resorption rate of 34,66%. A total of 122 dental implants were applied to 20 patients. As a result of our study, augmentation procedures continued to be a treatment approach that preserved the reliability of the augmentation surgery in the atrophic jaws, and that there was a need for further prospective studies in comparison within the augmentation procedures.