Kedilerde yeme ilave edilen Cranberry (Vaccinium subg. oxycoccus)ekstratının üriner sistem hastalıklarında tedavi edici etkisinin araştırılması
Investigation of the therapeutic effect of Cranberry (Vaccinium subg. oxycoccus) extract added to feed in urinary system diseases in cats
  1. Tez No: 1021047
  2. Yazar: LARA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ELİTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları (veterinerlik) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma üriner sistem hastalık teşhisi yapılan 20 kedi ile aynı koşullarda sağlıklı oldukları belirlenen 10 kedide yürütülmüştür. Yapılan bu tez çalışmasında hayvanların klinik muayenesi yapılmış, alınan kan örneklerinde hematolojik ve bazı biyokimyasal kan örnekleriyle beraber idrar analizleri değerlendirilmiştir. Bu kapsamda vakaya göre uygulanacak tedavi sırasında 1. ve 6. günlerde hayvanlarda rutin klinik muayeneler (solunum frekansı, nabız, vücut ısısı), hematolojik testler (wbc, nötrofil, monosit, eozinofil, lenfosit, rbc, hb, hct, plt), kan biyokimyasal tetkikler (bun, cre), idrar analizleri (lökosit, dansite, protein, bld, ph, cre, glu, ket) yapılmıştır. Çalışma sonucunda; vücut sıcaklığı, solunum ve nabız frekansları gibi parametrelerin kontrol grubu ve çalışma grubu hayvanlarda istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadığı (p>0,05), buna karşılık Cranberry ekstratı kullanılan çalışma grubu vücut sıcaklıkları değerinde yaşanan değişimin istatistiki açıdan önemli bir fark oluşturduğu (p<0,05) saptanmıştır. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında çalışma grubu hayvanlarda WBC ve monosit düzeylerinin çalışma gruplarındaki hayvanlarda istatistiksel açıdan önemli derecede (p<0,05) anlamlı bulunduğu; nötrofil, eozinofil, lenfosit, eritrosit, hemoglobin, hematokrit ve trombosit düzeylerinin ise istatistiksel olarak anlamlı bulunmadığı (p>0,05) görülmüştür. Keza, kontrol grubu hayvanlarla karşılaştırıldığında; idrar lökosit ve idrar protein düzeylerinin çalışma gruplarındaki hayvanlarda istatistiki açıdan önemli derecede (p<0,05) anlamlı bulunduğu, idrar CRE, glukoz, keton, dansite, pH, ve BLD düzeylerinin ise istatistiksel olarak anlamlı bulunmadığı (p>0,05) belirlenmiştir. Bu çalışma, kedilerde üriner sistem hastalıklarının rutin tedavisine eklenen cranberry ekstratının, serum kreatinin ve idrar protein düzeylerini anlamlı ölçüde düzelterek, inflamatuar yanıtı (lökosit, nötrofil) hızla baskılayabileceğini 7 göstermiştir. Ancak, çalışmanın kısıtlılıkları (örneklem büyüklüğü, körleme eksikliği) göz önüne alındığında, Cranberry ekstratının kedilerde rutin kullanımı için daha kapsamlı, plasebo kontrollü çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 20 cats diagnosed with urinary system disease and 10 healthy cats maintained under the same conditions. In this thesis study, clinical examinations of the animals were performed, and hematological parameters, certain biochemical blood parameters, and urinalysis findings obtained from blood samples were evaluated. Within this scope, during the treatment protocol applied according to each case, routine clinical examinations (respiratory rate, pulse, body temperature), hematological tests (WBC, neutrophil, eosinophil, RBC, Hb, Hct, PLT), blood biochemical analyses (BUN, CRE), and urinalysis parameters (leukocyte, BLD, CRE, GLU, KET) were performed on days 1 and 6. As a result of the study, it was determined that there was no statistically significant difference between the control and study groups regarding parameters such as body temperature, respiratory rate, and pulse rate (p>0,05). However, the change observed in body temperature values in the study group receiving cranberry extract was found to be statistically significant (p<0,05). Compared to the control group, WBC and monocyte levels in the study group animals were significantly higher statistically (p<0,05), whereas neutrophil, eosinophil, lymphocyte, erythrocyte, hemoglobin, hematocrit, and platelet levels were not found to be statistically significant (p>0,05). Likewise, compared with the control group animals, urinary leukocyte and urinary protein levels were significantly higher in the study group animals (p<0,05), while urinary CRE, glucose, ketone, specific gravity, pH, and BLD levels were not found to be statistically significant (p>0,05). This study demonstrated that cranberry extract added to the routine treatment of urinary system diseases in cats may significantly improve serum creatinine and 9 urinary protein levels and may rapidly suppress the inflammatory response (leukocytes, neutrophils). However, considering the limitations of the study (sample size, lack of blinding), more comprehensive placebo-controlled studies are needed before the routine use of cranberry in cats can be recommended.