Pelvik muayene sırasında sanal gerçeklik uygulamasının ağrı ve anksiyeteye etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of virtual reality application on pain and anxiety during pelvic examination: A randomi̇zed controlled study
- Tez No: 1021065
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE BÜYÜKKAYACI DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, pelvik muayene sırasında uygulanan sanal gerçeklik (SG) gözlüğünün kadınların ağrı ve anksiyete düzeyleri üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel araştırma tasarımında gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini, Orta Karadeniz Bölgesi'nde bulunan özel bir hastanenin kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 62 kadın oluşturdu. Araştırmaya katılmayı kabul eden kadınlar randomizasyon yöntemi kullanılarak müdahale (n=31) ve kontrol (n=31) gruplarına ayrıldı. Müdahale grubunda yer alan kadınlara pelvik muayene süresince sanal gerçeklik gözlüğü aracılığıyla video izletilirken, kontrol grubundaki kadınlara herhangi bir ek girişim uygulanmadan rutin bakım ve pelvik muayene prosedürü sürdürüldü. Araştırma verilerinin toplanmasında katılımcıların bireysel ve sosyodemografik özelliklerini belirlemeye yönelik Tanıtıcı Bilgi Formu, anksiyete düzeylerinin değerlendirilmesinde Durumluk Anksiyete Envanteri (STAI) ve ağrı şiddetinin belirlenmesinde Görsel Analog Skala (VAS) kullanıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız gruplarda t testi, bağımlı gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi, Wilcoxon testi ve ki-kare analizinden yararlanıldı. Araştırmanın bulguları incelendiğinde, müdahale ve kontrol gruplarının sosyodemografik özellikler bakımından benzer olduğu ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadığı belirlendi (p>0,05). Müdahale öncesi Durumluk Anksiyete Envanteri puan ortalamaları açısından gruplar arasında anlamlı bir farklılık saptanmazken (p>0,05), müdahale sonrasında anksiyete puan ortalamalarının müdahale grubunda kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük olduğu belirlendi (p<0,05). Benzer şekilde, müdahale grubundaki kadınların VAS ağrı puan ortalamasının (1,39±1,58), kontrol grubundaki kadınların ağrı puan ortalamasından (2,84±2,60) anlamlı düzeyde daha düşük olduğu saptandı (p=0,011). Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, pelvik muayene sırasında sanal gerçeklik gözlüğü kullanımının kadınların ağrı ve anksiyete düzeylerinin azaltılmasında etkili bir nonfarmakolojik yaklaşım olduğu sonucuna ulaşıldı. Bu doğrultuda, sanal gerçeklik uygulamalarının kadın sağlığı ve hastalıkları alanında hemşirelik bakımına destekleyici bir girişim olarak entegre edilmesinin, kadınların pelvik muayene deneyimlerinin iyileştirilmesine ve işlem sırasında yaşanan olumsuz duyguların azaltılmasına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a randomized controlled experimental design to evaluate the effect of virtual reality (VR) glasses used during pelvic examination on women's pain and anxiety levels. The sample consisted of 62 women who met the inclusion criteria and presented to the gynecology and obstetrics outpatient clinic of a private hospital in the Central Black Sea Region. Women who agreed to participate were randomly divided into intervention (n=31) and control (n=31) groups. Women in the intervention group watched a video via virtual reality glasses during the pelvic examination, while women in the control group underwent routine care and pelvic examination procedures without any additional intervention. Data collection involved a Demographic Information Form to determine participants' individual and sociodemographic characteristics, the State Anxiety Inventory (STAI) to assess anxiety levels, and the Visual Analog Scale (VAS) to determine pain intensity. In the statistical analysis of the obtained data, descriptive statistics such as number, percentage, mean, and standard deviation were used, as well as independent samples t-test, dependent samples t-test, Mann-Whitney U test, Wilcoxon test, and chi-square analysis. When the findings of the study were examined, it was determined that the intervention and control groups were similar in terms of sociodemographic characteristics and that there was no statistically significant difference between the groups (p>0.05). While no significant difference was found between the groups in terms of pre-intervention State Anxiety Inventory scores (p>0.05), it was determined that the post-intervention anxiety scores were statistically significantly lower in the intervention group compared to the control group (p<0.05). Similarly, it was found that the mean VAS pain score of women in the intervention group (1.39±1.58) was significantly lower than the mean pain score of women in the control group (2.84±2.60) (p=0.011). Based on the results of the study, it was concluded that the use of virtual reality glasses during pelvic examination is an effective non-pharmacological approach in reducing pain and anxiety levels in women. Accordingly, it is thought that integrating virtual reality applications as a supportive intervention into nursing care in the field of women's health and diseases can contribute to improving women's pelvic examination experiences and reducing negative emotions experienced during the procedure.