Deneysel obezite modeli oluşturulan sıçanlarda miyosteatoz ve adipoz doku disfonksiyonunda düşük yağlı diyet ve liraglutid etkisi
The effect of low-fat diet and liraglutide on myosteatosis and adipose tissue dysfunction in experimentally induced obesity model rats
- Tez No: 1021093
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
Özet
Obezite, adipoz dokuda aşırı yağ birikimi ile ilişkili metabolik bir hastalıktır. İskelet kasında lipit birikimi ise miyosteatoz olarak tanımlanmakta ve kasta kontraktil fonksiyon bozukluğuna neden olabilmektedir. Bu çalışmada, deneysel obezite modeli oluşturulan sıçanlarda düşük yağlı diyet ve liraglutid uygulamasının miyosteatoz, adipoz doku disfonksiyonu ve kas fonksiyonları üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada 40 adet erkek Wistar albino sıçan kullanıldı. Hayvanlar kontrol, obez, diyet, liraglutid (LİRA) ve diyet+LİRA olmak üzere beş gruba ayrıldı. Kontrol grubu standart diyetle beslenirken diğer gruplarda yüksek yağlı diyet ile 6 haftada obezite modeli oluşturuldu. Daha sonra dört hafta boyunca diyet gruplarına düşük yağlı diyet (%2 yağ) verilirken, liraglutid gruplarına 0,3 mg/kg/gün liraglutid subkutan olarak uygulandı. Deney süresince vücut ağırlıkları takip edildi. Deney başında ve sonunda ters ekran testi ve açlık plazma glikoz (APG) değerleri ölçüldü Deney sonunda ek olarak In situ kasılma ölçümleri ile kas fonksiyonları değerlendirildi, hayvanlardan intrakardiyak kan alınarak sakrifiye edildi. Gastrokinemius kası ve abdominal bölgedeki adipoz dokudan örnek alındı. Serum ve doku örnekleri -20 C' de analiz yapılana kadar donduruldu. Elde edilen serumlarda lipit profili ve kreatinin düzeyleri, adipoz ve kas dokuda TNF-α, IL-6 ve miyostatin düzeyleri ölçüldü ve histolojik değerlendirmeler yapıldı. LİRA ve diyet+LİRA gruplarında vücut ağırlığının obez ve diyet gruplarına göre azaldığı görüldü. Ters ekran testinde LİRA ve diyet+LİRA gruplarının kas dayanıklılık süresinin korunduğu, ancak diğer gruplarda bu sürenin azaldığı belirlendi. In situ kas preperatı ile yapılan ölçümde obez grupta kas uyarılma eşiği artarken LİRA ve diyet+LİRA uygulamaları bu artışı azalttı. Ayrıca LİRA grubunda maksimal kasılma yanıtı ve tetanik kasılma kuvveti obez gruba göre arttı. Serum lipit düzeylerinin müdahale gruplarında kontrole göre genel olarak yüksek seyrettiği görüldü. Adipoz dokuda TNF-α düzeyi diyet+LİRA grubunda diyet grubuna kıyasla; IL-6 düzeyi ise diyet+LİRA grubunda obez ve diyet gruplarına göre daha yüksek bulundu. Buna karşın kas dokusunda TNF- α, IL-6 ve miyostatin düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Histolojik görüntülemelerde ağırlık verilerine paralel olarak obez ve diyet gruplarının adipoz ve kas dokusunda yağlanmanın arttığı, LİRA ve diyet+LİRA gruplarında ise yağlanmanın azaldığı görüntülendi. Sonuç olarak, LİRA uygulanan gruplarda vücut ağırlığı ve kas yağlanması azalırken kasın uyarılabilirliği arttı. Diyet uygulaması ile tek başına böyle bir etkiye rastlanmaması bu etkilerin daha çok ilaca bağlı olduğunu düşündürdü. Kas dokusunda inflamatuvar belirteçler ve adipomiyokin düzeylerinde anlamlı değişiklik saptanmaması ile müdahalelerin serum parametrelerine beklenen ölçüde yansımaması, uygulama süresinin sınırlı olmasından kaynaklanabilir. Adipoz dokudadaki TNF-α ve IL-6 artışının ise, kilo kaybı sürecindeki doku yeniden yapılanması ve eşlik eden geçici inflamatuvar yanıt ile bağlantılı olabileceği düşünülmektedir. Özele, LİRA miyosteatozda kas yağlanması ve kasılma kuvvetindeki azalmaya olumlu etki gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a metabolic disease associated with excessive fat accumulation in adipose tissue. Lipid accumulation in skeletal muscle is defined as myosteatosis and can lead to impaired muscle contractile function. This study aimed to evaluate the effects of a low-fat diet and liraglutide administration on myosteatosis, adipose tissue dysfunction, and muscle function in rats with an experimentally induced obesity model. Forty male Wistar albino rats were divided into five groups: control, obese, diet, liraglutide (LIRA), and diet+LIRA. Except for controls, all groups received a high-fat diet for 6 weeks to induce obesity. Thereafter, diet groups were switched to a low-fat diet, and LIRA groups received liraglutide 0.3 mg/kg/day subcutaneously for 4 weeks. Body weight, fasting plasma glucose, and inverted screen performance were assessed. At the end of the experiment, gastrocnemius muscle function was evaluated by in situ contraction measurements. Intracardiac blood, gastrocnemius muscle, and abdominal adipose tissue samples were collected and stored at -20°C. Serum lipid profile and creatinine levels, as well as tissue TNF-α, IL-6, and myostatin levels, were analyzed. Histological evaluations were performed on muscle and adipose tissues. In the LIRA and diet+LIRA groups, body weight decreased compared to the obese and diet groups. In the inverted screen test, muscle endurance duration was preserved in the LIRA and diet+LIRA groups, but decreased in the other groups. In situ muscle preparation measurements, muscle arousal threshold increased in the obese group, while LIRA and diet+LIRA treatments reduced this increase. Maximal contraction response and tetanic contraction force increased in the LIRA group compared to the obese group. Serum lipid levels were generally higher in the intervention groups compared to the control group. In adipose tissue, TNF-α levels were higher in the diet+LIRA group compared to the diet group; IL-6 levels were also higher in the diet+LIRA group compared to the obese and diet groups. However, no significant differences were found between the groups in terms of TNF-α, IL-6, and myostatin levels in muscle tissue. Histological imaging revealed increased fat accumulation in both adipose and muscle tissue in the obese and diet groups, while fat accumulation decreased in the LIRA and diet+LIRA groups. In conclusion, LIRA treatment reduced body weight and muscle fat accumulation while improving muscle excitability, suggesting that these effects were primarily drug-induced rather than diet-related. The lack of significant changes in muscle inflammatory markers, adipomyokine levels, and serum parameters may be associated with the limited intervention period. Increased TNF-α and IL-6 levels in adipose tissue may reflect transient inflammation related to tissue remodeling during weight loss. Overall, LIRA may have beneficial effects on myosteatosis by reducing muscle fat accumulation and improving contractile function.