Spor bilimleri alanında öğrenim gören öğrencilerin sessiz istifa düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of quiet quitting levels of students of sport sciences in terms of different variables
  1. Tez No: 1021094
  2. Yazar: SÜMEYYE ARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUH OSMAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri alanında öğrenim gören üniversite öğrencilerinin sessiz istifa düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama ve nedensel karşılaştırma modelleri kullanılmıştır. Çalışma grubunu spor bilimleri alanında öğrenim gören 330 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ile Savaş ve Turan (2023) tarafından geliştirilen“Sessiz İstifa Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Araştırmada öğrencilerin sessiz istifa düzeyleri; cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, akademik not ortalaması, öğrenim görülen bölüm, bölümü bilinçli seçme durumu, sosyalleşme düzeyi ve gelir düzeyi gibi değişkenler açısından incelenmiştir. Sessiz istifa kavramının yalnızca çalışma hayatında değil, eğitim ortamlarında da ortaya çıkabildiği ve öğrencilerin motivasyon, aidiyet duygusu, akademik bağlılık ve sosyal ilişkileri üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Özellikle pandemi sonrası dönemde öğrencilerin akademik süreçlere karşı ilgisizlik, minimum çaba gösterme, motivasyon kaybı ve geleceğe yönelik belirsizlik yaşadıkları belirlenmiştir. Araştırma sonucunda sessiz istifa eğiliminin öğrencilerin akademik ve sosyal yaşamlarını etkileyebilecek önemli bir unsur olduğu değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda yükseköğretim kurumlarının öğrencilerin aidiyet duygularını güçlendirecek, motivasyonlarını artıracak ve akademik katılımlarını destekleyecek uygulamalar geliştirmesi gerektiği düşünülmektedir. Ayrıca sessiz istifa kavramının üniversite öğrencileri üzerindeki etkilerine yönelik daha kapsamlı araştırmalar yapılmasının alana katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the quiet quitting levels of university students studying in the field of sports sciences in terms of various variables. In the research, relational screening and causal comparative models, which are among quantitative research methods, were used. The study group consisted of 330 university students studying in the field of sports sciences. As data collection tools, a personal information form and the“Quiet Quitting Scale”developed by Savaş and Turan (2023) were used. The obtained data were analyzed using statistical analysis methods. In the study, students' quiet quitting levels were examined according to variables such as gender, age, grade level, academic grade point average, department of study, conscious department preference, socialization level, and income level. It was found that the concept of quiet quitting can emerge not only in working life but also in educational environments, affecting students' motivation, sense of belonging, academic commitment, and social relationships. Especially in the post-pandemic period, students were observed to experience disinterest in academic processes, minimum effort tendencies, loss of motivation, and uncertainty about the future. As a result of the study, it was concluded that the tendency toward quiet quitting is an important factor that may affect students' academic and social lives. In line with the findings, it is considered necessary for higher education institutions to develop practices that strengthen students' sense of belonging, increase their motivation, and support their academic participation. Furthermore, conducting more comprehensive studies on the effects of quiet quitting on university students is expected to contribute significantly to the literature.